Solidar Śląsko Dąbrow

Województwo śląskie liderem „Czystego Powietrza”

Najwięcej, bo aż 25 miejscowości z województwa śląskiego znalazło się w pierwszej setce rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” za 2022 rok. Liderem zestawienia okazały się Goczałkowice-Zdrój.

– Ranking pokazuje jak duża jest aktywność mieszkańców i zaangażowanie samorządu w działania na rzecz ochrony środowiska, w szczególności na rzecz poprawy jakości powietrza. Te działania prowadzimy od wielu lat – powiedziała Maria Ożarowska, sekretarz Gminy Goczałkowice-Zdrój podczas konferencji prasowej zorganizowanej 28 marca w goczałkowickim Gminnym Ośrodku Kultury. W trakcie spotkania Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przypomniał, że Goczałkowice-Zdrój są także jednym z laureatów w Konkursie Zielone Czeki 2022 zorganizowanym przez katowicki Fundusz. To zaszczytne wyróżnienie miejscowość otrzymała w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. – Wasza gmina robi bardzo dużo na rzecz poprawy jakości powietrza – podkreślił prezes Bednarek.

Ranking najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” został opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Antysmogowy i Bank Światowy. Miejsce w rankingu jest uzależnione od liczby wniosków złożonych o dofinansowanie w ramach programu w przeliczeniu na 1000 domów jednorodzinnych.

aga
źródło foto: UG Goczałkowice-Zdrój