Wniosek do RDS o zwołanie posiedzenia w sprawie Makoszów

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach zwróci się do krajowej Rady Dialogu Społecznego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia dotyczącego sytuacji w kopalni Makoszowy – uzgodniono  podczas obrad WRDS, które odbyły się 26 września.

Posiedzenie WRDS zostało zwołane na wniosek związków zawodowych z kopalni Makoszowy. Na spotkaniu mimo zaproszenia nie zjawił się wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo Grzegorz Tobiszowski. Resort reprezentowała Anna Margis, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Energii. W posiedzeniu rady uczestniczył m.in. Marek Tokarz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie zabrzański zakład, przedstawiciele dyrekcji KWK Makoszowy oraz samorządu Zabrza.

Kopalnia Makoszowy została oddziałem SRK 30 kwietnia ubiegłego roku w wyniku nieodpłatnego zbycia przez Kompanię Węglową S.A. Wcześniej stanowiła część dwuruchowej KWK Sośnica-Makoszowy. 5 września tego roku SRK rozpisało przetarg dotyczący sprzedaży KWK Makoszowy.  Jak poinformował podczas obrad prezes SRK Marek Tokarz, jak dotąd do spółki nie wpłynęła żadna oferta od potencjalnego inwestora. Termin składania ofert upływa 30 września.

Porozumienie podpisane 17 stycznia 2015 r. przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oraz przedstawicieli pracodawców i ówczesnego rządu zakładało, że KWK Makoszowy zostanie przejęta przez SRK, aby pozbyć się tzw. majątku nieprodukcyjnego, następnie zaś trafi do nowego podmiotu. Ani poprzedni, ani obecny rząd inwestora jednak nie znalazły. Zakład od ponad roku pokrywa straty produkcyjne i finansuje osłony socjalne dla odchodzących pracowników ze środków uzyskiwanych w ramach pomocy publicznej. Potencjalny nowy właściciel zabrzańskiej kopalni będzie musiał zwrócić całą pomoc budżetowi państwa, gdyż prawo Unii Europejskiej dopuszcza wsparcie jedynie dla kopalń przeznaczonych do zamknięcia. Związkowcy z KWK Makoszowy zarzucają stronie rządowej brak woli prowadzenia rzetelnego dialogu społecznego w sprawie przyszłości zabrzańskiej kopalni.

Kopalnia Makoszowy w Zabrzu zatrudnia obecnie ok. 1300 pracowników.

łk
źródło foto:commons.wikimedia.org/Pleple2000 & Przykuta