Solidar Śląsko Dąbrow

Wkrótce przetarg na Makoszowy?

Kopalnia Makoszowy wkrótce może zostać wystawiona na sprzedaż w drodze przetargu – donoszą media. Byłaby to oczekiwana przez załogę próba pozyskania inwestora gwarantującego dalszy byt zakładu należącego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ale wciąż wydobywającego węgiel.

– Trudno oceniać rozwiązanie, o którym – jako związkowcy – dowiedzieliśmy się z mediów. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej informacji na ten temat ani od Zarządu SRK, ani od dyrekcji kopalni – mówi Artur Banisz, przewodniczący Solidarności w zabrzańskiej kopalni.
Związkowcy oczekują rozpoczęcia negocjacji na temat warunków przetargu. – Nikomu nie odmawiamy możliwości zakupu KWK Makoszowy. Wcześniej jednak chcielibyśmy wiedzieć, jakie plany będzie miał nowy inwestor. Dlatego oczekujemy, że zostaniemy dopuszczeni do stołu negocjacyjnego i omówimy wszystkie te sprawy wspólnie. Źle sformułowane warunki przetargu mogłyby nam dodatkowo zaszkodzić – podkreśla Artur Banisz.

Kopalnia Makoszowy została oddziałem SRK 30 kwietnia ubiegłego roku w wyniku nieodpłatnego zbycia przez Kompanię Węglową SA. Wcześniej stanowiła część dwuruchowej KWK Sośnica-Makoszowy.

Porozumienie podpisane 17 stycznia 2015 r. przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oraz przedstawicieli pracodawców i ówczesnego rządu zakładało, że KWK Makoszowy zostanie przejęta przez SRK, aby pozbyć się tzw majątku nieprodukcyjnego, następnie zaś trafi do nowego podmiotu. Rząd inwestora jednak nie znalazł. Zakład od ponad roku pokrywa straty produkcyjne i finansuje osłony socjalne dla odchodzących pracowników ze środków uzyskiwanych w ramach pomocy publicznej. Nowy właściciel zabrzańskiej kopalni będzie musiał zwrócić całą pomoc budżetowi państwa, gdyż prawo Unii Europejskiej dopuszcza wsparcie jedynie dla kopalń przeznaczonych do zamknięcia.

Kopalnia Makoszowy zatrudnia obecnie ponad 1300 pracowników. Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w tym roku wydobycie w Makoszowach przekroczyło 350 tys. ton węgla.

mj, łk
źródło foto:commons.wikimedia.org/Pleple2000 & Przykuta

Dodaj komentarz