Solidar Śląsko Dąbrow

Wizyty u posłów

Delegacje członków Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności odwiedziły w poniedziałek 39 biur poselskich w naszym regionie, aby zadać posłom pytania dotyczące rządowego projektu wydłużenia wieku emerytalnego i związkowego wniosku o przeprowadzenie referendum emerytalnego.

Delegacja Zarządu Regionu z przewodniczącym Dominikiem Kolorzem zamierzała spotkać się m.in. z posłanką Platformy Obywatelskiej z Katowic  Ewą Kołodziej. – Niestety biuro posłanki na ulicy Krzywej było zamknięte na cztery spusty. Ani na drzwiach, ani nawet na domofonie nie było tabliczki, że mieści się tu biuro poselskie. Dozorca kamienicy wyjaśnił, że jeśli żaluzje są zamknięte, to biuro też jest zamknięte, a jeśli żaluzje są otwarte, to oznacza, że biuro jest czynne. Oryginalny sposób kontaktu z wyborcami – mówi szef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

Związkowcy poszli więc do siedziby regionalnych władz PO, aby tam zostawić pismo z pytaniami dla posłanki. W siedzibie partii usłyszeli, że większość posłów pojechała do Warszawy. – W poniedziałek zwyczajowo posłowie mają dyżury w swoich biurach, ale widocznie posłowie PO, wzorem szefa partii, mają co najwyżej czterodniowy tydzień pracy – komentował Dominik Kolorz.

Ostatecznie w partyjnym lokalu pojawił się jeden z posłów Platformy Jerzy Ziętek, ale nie odpowiedział wprost na zadane pytania. Stwierdził, że w kwestii wydłużenia wieku emerytalnego trzeba siąść do stołu  i rozmawiać. – Czekam na ten wstępny projekt ustawy, który trafi do Sejmu i wówczas będę w stanie określić, czy jestem za referendum, czy nie. Może będzie tak, że Solidarność sama stwierdzi, że to referendum nie jest jednak potrzebne – powiedział Ziętek.

Poseł Ziętek zapewniał, że trwa rzetelna i dogłębna debata na temat emerytur. Dominik Kolorz przypominał, że ta debata została wymuszona przez związek, że prawdopodobnie w ogóle by do niej nie doszło, gdyby nie akcja związku i zebranie przez Solidarność blisko 1,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum emerytalne.

Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że kilkadziesiąt minut po wizycie delegacji związkowej w biurze poseł Ewy Kołodziej żaluzje zostały podniesione. To znak dla wtajemniczonych, że teren czysty i można otworzyć biuro. Ale nie oznacza to zupełnego wyjścia z konspiracji. Wciąż nie wiadomo, czy lokal na parterze przy ul. Krzywej 10 to biuro poselskie, czy może np. biuro podróży lub sklep z artykułami biurowymi.

Związkowcy, którzy przyszli do biura posła PO Wojciecha Saługi w Jaworznie, usłyszeli od tego parlamentarzysty, że reforma emerytalne jest konieczna, ze względu na trudną sytuację finansów publicznych oraz załamujący się system ubezpieczeń społecznych.  Poseł wyraził też opinię, że referendum z tak jednoznacznie postawionym pytaniem, jak proponuje związek, nie ma sensu, bo wynik z góry można przewidzieć. Rozmowa posła ze związkowcami trwała blisko godzinę.

Pielęgniarki i hutnicy z Solidarności z Dąbrowa Górniczej, którzy odwiedzili biuro poselskie Beaty Małeckiej-Libery z PO, usłyszeli podobne odpowiedzi. Pani poseł zapowiedziała, że będzie głosować przeciwko referendum. Podkreśliła, że popiera projekt wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat  i  że będzie głosować za tym rozwiązaniem.

Przedstawiciele Solidarności z kopalni Murcki-Staszic trzykrotnie w ciągu jednego dnia odwiedzali biuro poselskiego Elżbiety Pierzchały z PO. O 10.00 usłyszeli, że posłanka będzie o 12.00. Przyszli więc w południe i  przez półtorej godziny czekali, aż pani poseł pojawi się na dyżurze. Bez skutku. Byli jeszcze raz po 16.30, ale też nie zastali parlamentarzystki. 

Grzegorz Matusiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Jastrzębia Zdroju podczas spotkania z delegacją związkową w swoim biurze poselskim jednoznacznie zadeklarował, że jest przeciwny rządowym planom wydłużenia wieku emerytalnego i że poprze wniosek Solidarności o zorganizowanie referendum emerytalnego. Podobną deklarację złożył inny poseł PiS Grzegorz Tobiszowski.

Pełna relacja z wizyt delegacji związkowych w biurach poselskich zostanie opublikowana w najbliższym czasie przez Dział Informacji Komisji Krajowej NSZZ Solidarność na stronie www.referendumemerytalne.pl
 

Dodaj komentarz