Solidar Śląsko Dąbrow

Wigilijny happening handlowej Solidarności

 – Podaruj pracownikom handlu prawdziwe święta. Nie rób zakupów w Wigilię po godzinie 14.00 – apelowała handlowa Solidarność podczas happeningu zorganizowanego 15 grudnia przed centrum handlowym Wola Park w Warszawie w ramach tegorocznej edycji akcji „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”.

Przed warszawską galerią związkowcy w czapkach świętego Mikołaja rozdawali klientom ulotki z dołączonym opłatkiem. Częścią happeningu był występ braci Kuby i Macieja Molędów, którzy zaśpiewali tradycyjne polskie kolędy.

– Przygotowaliśmy 3 tys. ulotek i opłatków, które rozeszły się w niecałe dwie godziny. Przedświąteczne akcje, które organizujemy od wielu lat spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem klientów. Już w zeszłym roku po godzinie 13.00  w Wigilię Bożego Narodzenia sklepy świeciły pustkami, za co bardzo klientom dziękujemy – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

– Ludzie bardzo chętnie brali nasze ulotki. Zatrzymywali się i mówili, że popierają nasz apel. Wszyscy przecież wiemy jak ważnym dniem jest w polskiej tradycji jest 24 grudnia i że każdy powinien móc go spędzić w rodziną, a nie w pracy – dodaje Przemysław Kowalski, przewodniczący Solidarności w Jysk.

Według informacji przekazanych przez związkowców w tym roku większość sieci handlowych zamknie swoje sklepy o 14.00 lub 15.00. O godzinę dłużej otwarte będą markety Auchan oraz niektóre sklepy Jysk i Decathlon (czas pracy tych dwóch sieci będzie dostosowany do godzin otwarcia poszczególnych galerii handlowych).  – Zorganizowaliśmy naszą akcje przed centrum Wola Park, bo tutaj mieści się market Auchan. Sklepy tej sieci w Wigilię będą otwarte do 16.00. Po zamknięciu pracownicy muszą jeszcze m.in. posprzątać swoje stanowiska i ułożyć towar na półkach  więc wyjdą z pracy najwcześniej o 17.00 – podkreśla Alfred Bujara oraz dodaje, że jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość sklepów była otwarta do 18.00 a nawet do 20.00. – Pracodawcy wysłuchali i przychylili się do naszych argumentów, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Miejmy nadzieję, że za rok już wszyscy pracownicy handlu będą mogli zasiąść do wigilijnego stołu z pierwszą gwiazdką, a nie późnym wieczorem – dodaje szef SKPH.

Dodaj komentarz