Większość załogi raciborskiej fabryki koncernu Henkel głosowała w referendum

W referendum strajkowym zorganizowanym 10 czerwca przed fabryką Henkel w Raciborzu wzięło udział 121 osób, czyli większość zatrudnionych w zakładzie. Głosowanie zorganizowała „Solidarność”, która walczy o podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników koncernu.

Urny do głosowania zostały wystawione w namiocie rozstawionym przed zakładem. Jak poinformowała Ewa Jakubczyk, wiceprzewodnicząca związku w Henkel Polska, jako pierwsi głosowali pracownicy schodzący z nocnej zmiany i rozpoczynający poranną. – Zainteresowanie było bardzo duże. Pracownicy chcieli w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z obecnego poziomu płac. Licznym udziałem w głosowaniu udowodnili, że nie boją się pracodawcy. Oczywiście nie znamy wyników referendum, ale wiele osób podkreślało, że popiera nasze postulaty – mówi Ewa Jakubczyk.

„Solidarność” domaga się podwyższenia stawek godzinowych pracowników produkcyjnych o 4 zł brutto oraz 672 zł brutto podwyżki dla pozostałych osób. W ocenie związkowców te postulaty są uzasadnione, bo wynagrodzenia pracowników koncernu z roku na rok tracą na wartości. Dzieje się tak dlatego, że uznaniowe podwyżki przyznawane przez pracodawcę nie rekompensują inflacji, w dodatku nie wszyscy pracownicy je otrzymują.

– Ceny idą do góry, a nasze pensje są w zasadzie takie same, jak te sprzed 10 lat. Równocześnie wymaga się od nas coraz więcej. Dokłada nam się coraz więcej obowiązków, za wykonywanie których nie jesteśmy odpowiednio wynagradzani – mówi pani Dorota, która w raciborskiej fabryce przepracowała ponad 20 lat. – Nie zarabiam nawet 3 tys. zł na rękę. Mam stawkę godzinową, więc musi się wypaść naprawdę długi miesiąc, z dużą liczbą godzin do przepracowania, żebym dociągnęła do tej kwoty – dodaje.

Jak podkreśla, teoretycznie pracownicy firmy powinni otrzymywać 12-procentową premię, ale w rzeczywistości jest ona co miesiąc zmniejszana np. za usterki. – Ponosimy odpowiedzialność dosłownie za wszystko, nawet za błędy popełnione przez pracowników z firmy zewnętrznej. Byliśmy bardzo długo cierpliwi, ale pracodawca nie jest chętny do jakichkolwiek ustępstw, odrzuca wszystkie postulaty, a nic nie proponuje – dodaje.

W lutym zeszłego roku „Solidarność” wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym, domagając się podwyżek dla wszystkich pracowników. Jednak prowadzone do tej pory negocjacje zakończyły się fiaskiem. Dlatego strona związkowa zdecydowała o podjęciu bardziej zdecydowanych działań i zorganizowaniu referendum strajkowego we wszystkich polskich fabrykach koncernu. 1 czerwca głosowanie odbyło się w Dzierżoniowie, w kolejnych dniach przeprowadzone zostanie we Wrzącej, Stąporkowie i Bielsku-Białej.

Henkel to globalna firma produkująca środki czystości, kosmetyki i kleje. W Polsce posiada 5 zakładów produkcyjnych oraz rozbudowaną sieć dystrybucji. Łącznie w fabrykach i w sprzedaży zatrudnionych jest blisko 1000 osób.

ak