Solidar Śląsko Dąbrow

Większość pracowników Bitronu za strajkiem

66 proc. załogi sosnowieckiego Bitronu wzięło udział w referendum strajkowym. Głosowanie rozpoczęło się w czwartek o świcie i i trwało całą dobę. 95 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem.  – Mamy nadzieję, że wynik referendum da do myślenia szefom firmy i wreszcie zaczną z nami konstruktywnie rozmawiać. Dwie trzecie załogi zadeklarowało gotowość do strajku. To nie są przelewki – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „Solidarności” w Bitronie.
 
W referendum pracownicy odpowiadali na pytanie, czy są za przeprowadzeniem bezterminowej akcji strajkowej w celu poparcia żądań zgłoszonych przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” w Bitron Poland. Tych żądań jest w sumie sześć. Dotyczyły podwyżek płac zasadniczych, oraz dodatków i premii, a także gwarancji zatrudnienia.
 
– Spodziewaliśmy się poparcia dla strajku, ale skala zainteresowania głosowaniem nawet dla nas była miłym zaskoczeniem. Frekwencja na poziomie 66 proc. i 95 proc. głosujących „za” to naprawdę znakomity wynik. Pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku, że załoga chce, aby kwestia podwyżek płac, podwyżek realnych, a nie symbolicznych, została załatwiona jak najszybciej – dodaje Izabela Będkowska.
 
W Bitronie od 21 stycznia „Solidarność” prowadzi spór zbiorowy z pracodawcą. Zasadniczy postulat, jaki przedstawił związek, to podwyżka stawek godzinowych o 5 zł brutto. W odpowiedzi kierownictwo firmy zaproponowało wzrost stawki o 1,1 zł brutto. Podczas negocjacji strona związkowa poszła na ustępstwa, modyfikując żądania. Ostatnia propozycja strony związkowej to podwyżka stawek godzinowych o 2 zł brutto i jednoczesne włączenie do płac zasadniczych 200 zł z premii frekwencyjnej, co w sumie daje podwyżkę o 3,2 zł brutto na godzinę.  W odpowiedzi pracodawca też zmienił swoją propozycję oferując podniesienie stawki godzinowej o 40 gr, czyli z 1,1 zł do 1,5 zł. Zdaniem związku to zdecydowanie za mało, stąd decyzja o referendum strajkowym. 
 
Bitron Poland w Sosnowcu zatrudnia przeszło 1060 osób. Firma produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość załogi stanowią kobiety. 
 
ny
 

Dodaj komentarz