Solidar Śląsko Dąbrow

Walka o ograniczenie zwolnień w Zawierciu

zaktualizowano 1 czerwca 2012

O ograniczenie planowanych zwolnień grupowych w hucie CMC Zawiercie zaapelował do prezesa firmy szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.  W czwartek 31 maja w zawierciańskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja na temat sytuacji w hutnictwie i braku systemowych rozwiązań ochronnych dla przemysłu energochłonnego przy wprowadzaniu w życie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. W tym czasie przed magistratem pikietowało około 100 pracowników CMC Zawiercie.

– W odpowiedzi na nasz apel pracodawca poinformował tylko, że na 1 czerwca zaplanowana została kolejna runda konsultacji społecznych. Ale problemem zwolnień 330 pracowników huty zainteresowaliśmy m.in. lokalnych posłów, uczestniczących w konferencji. Jest pewna nadzieja na to, że przy ich wsparciu nasz apel może odnieść skutek i redukcja zatrudnienia w hucie może być mniejsza, niż założył to pracodawca – mówi Dominik Kolorz. 

Kolorz informuje, że uczestnicy konferencji byli zgodni, iż zwolnienia pracowników w zakładach energochłonnych może tylko zatrzymać przyjęcie przez rząd rozwiązań systemowych w polityce klimatyczno-energetycznej. – Za wszelką ceną musimy przekonać rządzących do konieczności jej złagodzenia. Jeśli tak się nie stanie, to w przemyśle energochłonnym stracimy ponad 500 tys. miejsc pracy. Jeżeli rozwiązania systemowe nie zostaną wprowadzone, to za dwa lata w ogóle nie będzie CMC Zawiercie i wielu innych polskich hut – mówi szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Po konferencji Dominik Kolorz i jego zastępca Sławomir Ciebiera spotkali się przed Urzędem Miasta z pikietującymi pracownikami CMC Zawiercie. Obiecali wszelkie potrzebne wsparcie dla organizacji zakładowej Solidarności w walce o osłony socjalne dla zwalnianych pracowników huty i o ograniczenie planowanych zwolnień do minimum. 

Pracodawca z CMC Zawiercie decyzję o zwolnieniach w hucie uzasadnia m.in. wzrostem cen gazu i energii, pesymistycznymi prognozami rozwoju gospodarki i  ryzykiem recesji w krajach strefy euro. Jego zdaniem te czynniki decydują o znacznym pogorszeniu się sytuacji na rynku stali.

Strona związkowa z huty CMC Zawiercie zapowiada, że będzie dążyć do ograniczenia liczby zwolnień. – Dla tych, którzy nie unikną wypowiedzeń, chcemy wywalczyć zwiększenie osłon socjalnych – mówi Danuta Nowicka, przewodnicząca Solidarności w hucie.

Spotkanie związkowców z pracodawcami, które odbyło się w piątek 1 czerwca nie zakończyło drugiej rundy konsultacji. Będzie ona kontynuowana w przyszłym tygodniu.

Wypowiedzenia grupowe w hucie mają być realizowane w czerwcu i lipcu. Zwalnianym pracownikom prezes oferuje tylko ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego.

Huta CMC Zawiercie zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. 
 

Dodaj komentarz