Solidar Śląsko Dąbrow

Walczą o szpitalne laboratorium

Solidarność służby zdrowia sprzeciwia się przekazaniu przez władze powiatu będzińskiego laboratorium szpitali w Będzinie i Czeladzi spółce zewnętrznej. – Będziemy robić wszystko, żeby do tego nie doszło – zapowiada Hanna Szotowska, przewodnicząca Solidarności w szpitalu w Czeladzi.

Związkowcy obawiają się, że jeżeli dojdzie do wydzielenia laboratorium, to jakość badań ulegnie pogorszeniu. – Firmy, które przejmują laboratoria, nie zawsze rzetelnie wykonują zlecane im usługi. Jeśli chcą zachować konkurencyjność, muszą ciąć koszty, a oszczędności mogą mieć wpływ na zdrowie pacjentów. Nieprawidłowo przeprowadzone badanie sprawi, że zostanie postawiona zła diagnoza i leczenie zostanie źle rozpoczęte – dodaje Szotowska. Jej zdaniem pogorszą się też warunki pracy i płacy pracowników. – Mamy wiele negatywnych przykładów dotyczących przekazywania pracowników placówek medycznych firmom zewnętrznym. Wszyscy oni, czy to były salowe, czy pracownice pralni albo kuchni, na tym tracili. Nowi pracodawcy obniżali im wynagrodzenia lub zastępowali umowy o pracę umowami śmieciowymi – zaznacza przewodnicząca.

Problem przekazania laboratorium firmom zewnętrznym pojawił się już w 2011 roku. Po tych zapowiedziach laboratorium rozpoczęło redukcję kosztów, m.in. zlikwidowanych zostało 12 etatów, a pracownice odeszły na emerytury pomostowe. Natomiast w zeszłym roku w ramach oszczędności laboratoria szpitali w Będzinie i w Czeladzi zostały połączone. Temat zlecenia usług laboratoryjnych firmie outsourcingowej wrócił na początku tego roku.

aga
źródło foto:pixabay.com

 

Dodaj komentarz