Solidar Śląsko Dąbrow

Wakacje w branży motoryzacyjnej

W branży motoryzacyjnej rozpoczęły się wakacyjne przerwy w pracy. Pracownicy w tym czasie korzystają z letnich urlopów. Tym, którzy zaplanowali wakacyjne wyjazdy na inny czas, bądź też całkowicie wykorzystali już przysługujące im dni wolne od pracy, nie pozostaje nic innego, jak urlopy bezpłatne. Ale w tym roku, chcąc nie chcąc, skorzystało z nich również wielu pracowników spółki Fiat Auto Poland w Tychach. Tam wakacyjny postój będzie o cztery dni dłuższy, niż w ubiegłym roku. Potrwa od 25 lipca do 20 sierpnia. Pracownicy, którzy nie mieli wystarczającej liczby dni urlopu do pokrycia trzytygodniowego postoju, musieli dodatkowo skorzystać z urlopu bezpłatnego.

– Pracodawca nie chcąc płacić pracownikom za te kilka dni postoju, od razu zaproponował im, by swój urlop uzupełnili urlopem bezpłatnym. Z tego co wiem, z takiego rozwiązania musiała skorzystać najprawdopodobniej większość zatrudnionych. Ludzie boją się o pracę i dlatego bez słowa przyjmują każdą propozycję pracodawcy. To nie w porządku, bo pracownicy przez wiele lat wypracowywali zyski dla firmy. Trzeba było liczyć się z tym, że branżę motoryzacyjną dotknie kryzys  i zabezpieczyć środki na postoje – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w tyskim Fiat Auto Poland. 

Już od 10 lat z powodu przerwy wakacyjnej w pracy urlop w tym samym terminie, zwykle na przełomie lipca i sierpnia, wykorzystuje załoga fabryki Opla w Gliwicach. W tym roku wakacyjny postój w gliwickiej fabryce rozpoczął się 23 lipca, a zakończy się 12 sierpnia. – Dla każdego z nas jest to normalny, a przy tym płatny trzytygodniowy wypoczynek. Już wkrótce rozpoczynamy produkcję Astry IV sedan i w związku z tym mamy nadzieję, że wszelkie  nieplanowane postoje nas ominą – mówi Franciszek Szymura, wiceprzewodniczący „S” w gliwickim Oplu.

Przerwy wakacyjne w fabrykach samochodów oznaczają konieczność wprowadzenia podobnych przerw w firmach produkujących podzespoły. – W tym roku w naszym zakładzie przerwa wakacyjna zaplanowana jest od 13 do 24 sierpnia. W tym czasie pracować będą tylko pracownicy utrzymania ruchu – mówi  Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w spółce Bitron w Sosnowcu.

Dodaj komentarz