Solidar Śląsko Dąbrow

W środę rozpoczyna się strajk w Bitronie

W środę 27 lutego o godzinie 13.00 w sosnowieckim zakładzie Bitron Poland rozpocznie się strajk generalny. Pracownicy Bitronu domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia oraz podwyżek wynagrodzeń.

– O 12.45 do zakładu przyjadą pracownicy drugiej i trzeciej zmiany. Przebiorą się w odzież ochronną, przejdą na halę, pierwsza zmiana przerwie pracę i o 13.00 wszyscy rozpoczynamy strajk – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Spór zbiorowy w sosnowieckim zakładzie trwa od kilku tygodni. Jak tłumaczy przewodnicząca, w ciągu ostatnich lat zatrudnienie w Bitronie zostało zredukowane o połowę, a miejsce zwalnianych pracowników zajęły firmy zewnętrzne. – Boimy się o nasze miejsca pracy. Jeszcze do niedawna pracowało u nas 1200 osób. Dzisiaj jest nas 600 i blisko drugie tyle z firm zewnętrznych. Co więcej, pracodawca podczas ostatnich rozmów zapowiedział, że nie wyklucza kolejnych zwolnień w tym roku – podkreśla przewodnicząca.

Drugi postulat strajkowy ma charakter płacowy. Solidarność domaga się 7-proc. podwyżek płac zasadniczych. – Jesteśmy jednym z najlepszych zakładów koncernu Bitron, a zarabiamy kilka razy mniej, niż pracownicy naszych zakładów w innych krajach, np. we Włoszech. Wynagrodzenia osób zatrudnionych przy produkcji wynoszą ok. 1700 zł na rękę. Firmę stać na podwyżki, a mimo to pracodawca nie chce o nich słyszeć – zaznacza Izabela Będkowska.  Dodaje, że pracodawca oświadczył, iż ewentualne rozmowy na temat postulatów pracowników może rozpocząć najwcześniej w 2014 roku.

Bitron produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość zatrudnionych w sosnowieckiej firmie to kobiety.

Dodaj komentarz