Solidar Śląsko Dąbrow

W środę nadzwyczajne posiedzenie WRDS w sprawie rybnickiego szpitala

W środę 24 października odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcone sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W placówce od 18 października trwa bezterminowy strajk.

– Oczekujemy, że podczas obrad WRDS wreszcie zostaną nam zaprezentowane konkretne propozycje. Strajk trwa już 6 dni, a jak dotąd tych konkretów ani od dyrekcji szpitala, ani od  Urzędu Marszałkowskiego nie usłyszeliśmy – mówi Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

O zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia WRDS już 11 października wnioskował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Obecnym przewodniczącym Rady jest Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. WSS nr 3 w Rybniku podlega właśnie samorządowi wojewódzkiemu.

Bezterminowy strajk w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczął się 18 października w godzinach porannych. Szpital pracuje w systemie ostrego dyżuru. Planowane zabiegi oraz przyjęcia pacjentów, których życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, są wstrzymane. W strajku biorą udział przedstawiciele wszystkich grup zawodowych. 22 października odbyło się spotkanie z udziałem związkowców z rybnickiego szpitala, dyrekcji placówki i odpowiedzialnego za służbę zdrowia wicemarszałka województwa śląskiego Michała Gramatyki. Rozmowy nie przyniosły jednak zbliżenia stanowisk.

Pracownicy WSS nr 3 w Rybniku domagają się wzrostu płac o 1200 zł brutto. Związkowcy wskazują, że wynagrodzenia znacznej części osób zatrudnionych w placówce stoją w miejscu od ponad dekady. Spór zbiorowy trwa w rybnickim szpitalu od maja. W referendum przeprowadzonym w placówce na przełomie września i października zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za rozpoczęciem akcji protestacyjnych ze strajkiem włącznie.

łk

Dodaj komentarz