Solidar Śląsko Dąbrow

W Realach boją się o pracę

VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Solidarność z Real Polska żąda gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników tej sieci handlowej. Od 14 lutego jej właścicielem jest firma Auchan Polska.   Związkowcy obawiają się, że zwolnień lub pogorszenia warunków pracy.

– Pracownicy hipermarketu Real w Opolu otrzymali już wypowiedzenia zmieniające w znacznym stopniu pogarszające ich warunki pracy. Część z nich  postanowiła ich nie przyjąć. Załogi sieci Real w całej Polsce są przerażone. Ludzie boją się, że nowy pracodawca jeszcze bardziej zmniejszy im i tak już niskie pensje, boją się o swoje miejsca pracy – informuje Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.

Bujara przypomina, że jeszcze  w kwietniu Solidarność  przedstawiła nowemu właścicielowi  projekt pakietu gwarancji pracowniczych dla przejmowanych pracowników Reala. W odpowiedzi pracodawca lakonicznie poinformował związkowców o swoich dobrych intencjach i poszanowaniu partnerstwa ze stroną społeczną.

– W tym krótkim komunikacie nie było jakiejkolwiek informacji na temat przyszłości tysięcy pracowników Real Polska. Od kwietnia przedstawiciele Auchana i Reala kilkakrotnie spotykali się z nami i za każdym razem zapewniali, że warunki pracy w nowej sieci nie będą gorsze od tych, które pracownicy mieli u poprzedniego pracodawcy. Real w Opolu to dla nas poważny sygnał, że jest zupełnie inaczej  – oznajmia Alfred Bujara.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli pracodawców negocjacje pakietu gwarancji pracowniczych miały się rozpocząć  21 lipca w Warszawie. Ale podczas spotkania reprezentanci Auchana i Reala oznajmili, że  nie mają pełnomocnictw do podjęcia tego typu rokowań rokowań. W tej sytuacji związkowcy ponownie zawnioskowali do zarządów Auchan i Real o pilne podjęcie rozmów w ciągu najbliższych trzech tygodni, licząc od daty spotkania.

– Chcemy rozmawiać, ale już tylko z przedstawicielami ścisłego kierownictwa obu sieci.
Liczymy, że w końcu do tych negocjacji dojdzie. Bo to jedyna droga do podpisania porozumienia dającego gwarancje zatrudnienia wszystkim  pracownikom sieci Real. Dopiero wtedy  ludzie mieliby pewność, że ich praca jest bezpieczna i stabilna – wskazuje Alfred Bujara.

bg


źródło foto: wikipedia.org/Artur Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *