Solidar Śląsko Dąbrow

W Oplu nie będzie zwolnień

Solidarność w General Motors Manufacturing Poland podpisała z zarządem spółki porozumienie zapewniające utrzymanie zatrudnienia pracownikom likwidowanej trzeciej zmiany. Oprócz tego związkowcom udało się uzyskać m.in. gwarancje przedłużenia umów pracownikom zatrudnionym na czas określony.

W październiku władze koncernu General Motors poinformowały o ograniczeniu pracy linii montażowych swoich zakładów grupy Opel/Vauxhall. We wszystkich europejskich fabrykach zlikwidowano trzecią zmianę, a w brytyjskim Luton wprowadzono jednozmianowy system pracy. Decyzja władz koncernu to efekt niskiego poziomu sprzedaży na europejskim rynku motoryzacyjnym oraz niekorzystnych prognoz na 2013 rok.

Zgodnie z porozumieniem, w gliwickim Oplu nie będzie przymusowych zwolnień, a pracownicy 3 zmiany zostaną przeniesieni do innych zakładów koncernu. Chodzi tutaj o ok. 300 osób. –  Te osoby trafią głównie do fabryk w Niemczech i Austrii oraz do Isuzu Motors Polska w Tychach. W obecnych, trudnych czasach jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo nikt nie straci pracy, a to jest dla nas najważniejsze – mówi Mariusz Król, szef Solidarności w GMMP.

Jak informuje przewodniczący, pracownicy przenoszeni do innych zakładów wrócą do gliwickiego GMMP, kiedy tylko poprawi się sytuacja ekonomiczna koncernu. –  Udało nam się też wynegocjować zapis, zgodnie z którym, w chwili gdy odzyskamy wolumen produkcyjny w wysokości minimum 150 tys. samochodów, trzecia zmiana zostanie przywrócona – podkreśla Król. 

Pracę zachowają również osoby zatrudnione w GMMP na czas określony. Zarząd spółki zobowiązał się, że w okresie obowiązywania porozumienia, czyli do końca 2014 roku będzie przedłużał umowy  tej grupie pracowników. – To dla nas ogromy sukces, bo w przypadku umów terminowych pracodawca może ich po prostu nie przedłużyć i nie musi się z tego nikomu tłumaczyć. Dzięki temu zapisowi spokojni o swoją pracę mogą być wszyscy pracownicy, bez względu na to, jaką mają umowę – zaznacza szef „S” w gliwickim Oplu.

W porozumieniu znalazły się również gwarancje inwestycji w GMMP oraz produkcji w gliwickiej fabryce Opla Astry. – Cała produkcja pięciodrzwiowej Astry hatchback będzie ulokowana w naszym zakładzie oraz w jeszcze jednej europejskiej fabryce – dodaje Mariusz Król.
 

Dodaj komentarz