Solidar Śląsko Dąbrow

W obronie zwalnianych kolejarzy

Pracodawca zwalnia pracowników z naruszeniem przepisów prawa – alarmują związkowcy z Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. 11 września Rada Sekcji została przekształcona w Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Podjęto decyzję o oflagowaniu siedzib związkowych.

Powołanie Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego to odpowiedź na zwolnienia grupowe w spółkach PKP Cargo i PKP Cargotabor. W PKP Cargo ten proces już się rozpoczął. – Pracodawca nie informuje organizacji związkowych o zamiarze rozwiązania umów z osobami będącymi członkami związku. Jest to jednoznaczne z naruszenie art. 38 Kodeksu pracy. To, że w firmie wszczęto postępowanie sanacyjne, nie oznacza, że pracodawca może łamać prawo – mówi Jan Majder, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „S” i szef związku w PKP Cargo. Jak podkreśla, wśród zwalnianych znajdują się osoby posiadające ochronę, dotyczy to głównie działaczy związkowych, ale nie tylko. – Wypowiedzenie otrzymała także kobieta w ciąży. W tej chwili trudno oszacować, ile osób już zostało zwolnionych, ponieważ większość wypowiedzeń jest wysyłana pocztą, ale do poszczególnych komisji zakładowych z dnia na dzień zgłasza się coraz więcej osób. Pracownikom będącym członkami „Solidarności” jest udzielana pomoc prawna – dodaje Jan Majder.

W sumie w PKP Cargo zwolnieniami grupowymi ma zostać objętych 4142 pracowników, czyli ok. 30 proc. załogi. Przygotowany przez pracodawcę regulamin zwolnień nie został zaakceptowany i podpisany przez stronę związkową. Natomiast w PKP Cargotabor zwolnienia grupowe rozpoczną się w październiku. W tej spółce pracę ma stracić kilkaset osób.

W obronie zwalnianych pracowników ze spółek PKP Cargo i PKP Cargotabor zorganizowana zostanie ogólnopolska pikieta przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury. Protest został zaplanowany na 26 września.

aga