Solidar Śląsko Dąbrow

W Nitroergu zadowoleni z decyzji UOKiK

Solidarność z Nitroergu z zadowoleniem przyjęła zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie ich zakładu przez KGHM Polska Miedź. – Spodziewaliśmy, że urząd antymonopolowy wyda taką decyzję, lecz nie byliśmy tego pewni, a nie ukrywamy, że przejęcie przez KGHM, uważamy za dużą szansę dla naszego zakładu – mówi Piotr Nowak, szef Solidarności w Nitroergu.

Jak poinformował w czwartek UOKIK, prezes Urzędu po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych uznała, że koncentracja związana z przejęciem Nitroergu przez KGHM  nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

W listopadzie KGHM Polska Miedź wygrał aukcję na sprzedaż 85 proc. akcji Skarbu Państwa w spółce Nitroerg. Pozostałe 15 proc. udziałów, zgodnie z ustawą, nieodpłatnie przejmie załoga zakładu. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

– Cieszy nas fakt, że przejmuje nas firma z polskim kapitałem i cieszymy się, że jest to właśnie KGHM.  Jest odbiorcą naszych produktów,  a to stwarza szanse, że będą środki na inwestycje w nowe technologie produkcyjne i rozwój zakładu  – mówi  Nowak. 

Związkowcy z Solidarności deklarują chęć przystąpienia do rozmów z nowym właścicielem na temat pakietu gwarancji pracowniczych. – My nie stawiamy żadnych żądań, nie mamy wygórowanych wymagań. Wiemy też, że tryb w jakim sprywatyzowano Nitroerg nie zobowiązywał  nowego inwestora do podpisania pakietu socjalnego z załogą, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, że   pomiędzy stroną społeczną a przedstawicielem właściciela została podpisana  umowa w sprawie gwarancji pracowniczych – podkreśla szef Solidarności w Nitroergu.

Zdaniem związkowców te rozmowy mogłyby się zacząć po podpisaniu aktu notarialnego. Po notarialnym zakończeniu transakcji prace rozpocznie też komisja, której zadaniem jest nieodpłatne przekazanie załodze 15 procent akcji zakładu. – Myślę, że wszystkie formalności związane z fizycznym przekazaniem akcji członkom załogi powinny się zakończyć jeszcze w tym półroczu – dodał Piotr Nowak.  

Spółka Nitroerg  jest największym w Polsce producentem przemysłowych środków strzałowych.  W dwóch zakładach – w Bieruniu i w Krupskim Młynie – zatrudnia ok. 1000 pracowników.
 

Dodaj komentarz