Solidar Śląsko Dąbrow

W KW będą wypłaty i nowy plan naprawczy

Gwarancja wypłaty wynagrodzeń dla pracowników Kompanii Węglowej, nowy program naprawczy dla spółki oraz zapowiedź przyjazdu na Śląsk premier Ewy Kopacz w ciągu najbliższych kilku tygodni – to najważniejsze ustalenia ze spotkania delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych central związkowych w Warszawie.   
 
– Wracamy do Katowic, do siedziby Kompanii Węglowej. Chcemy osobiście poinformować protestujących tam kolegów o efektach dzisiejszego spotkania w Warszawie. Następnie wspólnie podejmiemy decyzję czy zawiesić protest okupacyjny – powiedział po zakończeniu rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” Jarosław Grzesik, górniczej Solidarności.
 
Jak wskazał przewodniczący w trakcie spotkania premier Ewa Kopacz zadeklarowała wolę kontynuacji dialogu i zapowiedziała kolejne spotkanie ze związkowcami, które najprawdopodobniej zostanie zorganizowane w Katowicach w ciągu najbliższych kilku tygodni.
 
Strona rządowa udzieliła również gwarancji wypłaty wynagrodzeń dla pracowników KW. Informacja zarządu spółki o tym, że nie ma środków finansowych na wypłatę pensji była bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia protestu okupacyjnego w katowickiej siedzibie Kompanii Węglowej – Zapewnienie, że wynagrodzenia w najbliższych miesiącach nie są zagrożone padła zarówno z ust premier Kopacz, jak i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Na tą deklarację na pewno czekali pracownicy Kompanii i ich rodziny  – podkreśla Jarosław Grzesik. 
 
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania z przedstawicielami kompanijnych central związkowych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o powołaniu pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Został nim Wojciech Kowalczyk dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Kowalczyk jest od dzisiaj jedyną osobą w rządzie odpowiedzialną za górnictwo. Tym samym od spraw tej branży został odsunięty wiceminister gospodarki Tomasza Tomczykiewicz. – W naszej ocenie minister Tomczykiewicz całkowicie nie sprawdził się w swojej roli i domagaliśmy się jego dymisji. Podczas dzisiejszego spotkania minister Kowalczyk zadeklarował, że w ciągu 2-3 tygodni opracuje nowy projekt programu naprawczego dla Kompanii Węglowej, który następnie będzie konsultowany ze stroną społeczną – wyjaśnia szef górniczej „S”.    
 
Protest okupacyjny w siedzibie Kompanii Węglowej trwa od 13 listopada. W tym dniu zarząd Kompanii Węglowej poinformował przedstawicieli strony społecznej o braku środków na wypłatę wynagrodzeń oraz o niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego. Rozwiązaniem alternatywnym miałoby być zamknięcie kilku kopalń i likwidacja miejsc pracy. 
 
łk
 

Dodaj komentarz