Solidar Śląsko Dąbrow

W JSW nadal bez porozumienia

Zbliżeniem stanowisk w sprawie działań oszczędnościowych zakończyła się kolejna runda rozmów między związkami zawodowymi i zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dalszym ciągu  trwa jednak impas w kwestii postulatu strony społecznej dotyczącego odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. 
 
Przedstawiliśmy zarządowi propozycję ograniczenia kosztów zarówno tych produkcyjnych, jak i pozaprodukcyjnych na kwotę 200 mln zł. Wykazaliśmy, że jesteśmy elastyczni i gotowi do ustępstw również w kwestiach płacowych – powiedział rzecznik Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW Piotr Szereda. 
 
Podczas negocjacji zakończonych w nocy z 4 na 5 lutego nie udało się jednak osiągnąć zbliżenia stanowisk w sprawie postulatu dotyczącego reorganizacji zarządu spółki. Odwołanie ze stanowiska prezesa Zagórowskiego w ogóle nie było przedmiotem rozmów. –  Podpisywanie jakichkolwiek porozumień z prezesem Zagórowskim nie ma po prostu sensu. Pracownicy nie mają żadnej gwarancji, że takie porozumienie byłoby przestrzegane. Ta kwestia to obecnie największy  problem i przeszkoda w osiągnięciu kompromisu – podkreśla Szereda. 
 
Rozpoczęcie kolejnej rundy rozmów z udziałem mediatora zaplanowano na 5 lutego na godzinę 15.00. Na wynik negocjacji czekają strajkujący górnicy z kopalń JSW. Akcja protestacyjna trwa w spółce od 28 stycznia. Początkowo strajk był prowadzony na powierzchni. 4 lutego protest został zaostrzony. W części kopalń górnicy rozpoczęli podziemną akcję strajkową. 
 
łk
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.