Solidar Śląsko Dąbrow

W firmach Huhtamaki i Paccor nie będzie zwolnień

Pracownicy spółek Huhtamaki Foodservice Poland w Czeladzi oraz Paccor Polska w Siemianowicach Śląskich zostali objęci zapisami porozumień antykryzysowych. Te dokumenty podpisała z pracodawcami międzyzakładowa organizacja NSZZ „Solidarność”, zrzeszająca pracowników obydwu firm. Gwarancje zatrudnienia otrzymało w sumie ponad 1200 osób.
 
W firmie Paccor porozumienie antykryzysowe obowiązuje od 1 czerwca. Zakłada ono obniżenie wymiaru czasu pracy pracownikom fizycznym o 10 proc. i pracownikom umysłowym o 12,5 proc. Proporcjonalnie zmniejszone zostały także wynagrodzenia. – Porozumienie podpisane zostało na trzy miesiące i pozwoliło na uniknięcie zwolnień. Wszystkie miejsca pracy zostaną utrzymane – mówi Adam Flakus, przewodniczący międzyzakładowej organizacji związkowej „S” Huhtamaki Polska, obejmującej zasięgiem swojego działania spółkę Paccor.Zakład jest producentem jednorazowych opakowań na żywność, na które z powodu pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie.
 
Z takim samym problemem musiała się zmierzyć firma Huhtamaki Foodservice Poland, produkująca m.in. kubki i talerzyki dla KFC i McDonald’s. – Zamknięcie tych restauracji spowodowało spadek zamówień, porozumienie antykryzysowe było jedynym rozsądnym wyjściem z tej trudnej sytuacji – podkreśla przewodniczący „S”.
 
W Huhtamaki porozumienie antykryzysowe weszło w życie 1 maja i będzie obowiązywało do końca czerwca. W zamian za gwarancje zatrudnienia „Solidarność” zgodziła się na obniżenie wymiaru czasu pracy o 20 proc. Proporcjonalnie zmniejszone zostały także wynagrodzenia w zakładzie.
 
ak
źródło foto:pexels.com/CC0
 

Dodaj komentarz