Solidar Śląsko Dąbrow

Ustawa o racjonalizacji niekonstytucyjna

14 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia jest niezgodna z Konstytucją. – To słuszne i mądre orzeczenie. Solidarność wielokrotnie sygnalizowała, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia jest bublem prawnym – skomentował wyrok TK przewodniczący związku Piotr Duda.

– Cieszę się z takiego wyroku. W naszych opiniach zwracaliśmy uwagę, że forsowana przez rząd ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie bierze pod uwagę ani faktycznych potrzeb administracji związanych z obsługą obywateli i instytucji państwowych, ani skutków społecznych związanych ze wzrostem bezrobocia – mówi szef Solidarności Piotr Duda. Zdaniem przewodniczącego efektem zwolnień byłyby jedynie pozorne zmniejszenie wydatków na administrację. Natomiast koszty społeczne związane z pogorszeniem się jakości obsługi byłyby ogromne.

Ustawa zakładała m.in. zwolnienie w najbliższych latach 10 proc. pracowników państwowych jednostek budżetowych. Jednocześnie ustawa nie określała żadnych kryteriów, na podstawie których blisko 30 tys. urzędników straciłoby pracę. Decyzje miałyby charakter wyłącznie uznaniowy.

22 grudnia 2010 przewodniczący Piotr Duda zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. W apelu podkreślano nie tylko niezgodność nowego prawa z Konstytucją, ale także z dokumentami Unii Europejskiej.

źródło: Dział Informacji Komisji Krajowej

Dodaj komentarz