Solidar Śląsko Dąbrow

Ustawa o racjonalizacji do Trybunału

– Cieszę się z tej decyzji. Już 22 grudnia apelowałem do Bronisława Komorowskiego, by wsłuchał się w opinię Solidarności i skierował ustawę do Trybunału – tak szef Solidarności Piotr Duda komentuje dzisiejszą decyzję prezydenta RP o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o racjonalizacji zatrudnienia. – Ta decyzja oznacza, że potwierdzą się zapowiedzi prezydenta, że chce on w większym stopniu reprezentować interesy strony społecznej, co sygnalizował już po krytykowanym przez Solidarność podpisaniu ustawy o finansach publicznych. To krok właśnie w tym kierunku – uważa Piotr Duda.

Zdaniem przewodniczącego NSZZ Solidarność związek wielokrotnie sygnalizował, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie bierze pod uwagę ani faktycznych potrzeb administracji związanych z obsługą obywateli i instytucji państwowych, ani skutków społecznych związanych ze wzrostem bezrobocia. – Jej efektem byłoby jedynie pozorne zmniejszenie wydatków na administrację. Pozorne, bo koszty społeczne i te związane z pogorszeniem się jakości obsługi byłyby ogromne – podkreśla szef Komisji Krajowej.

– Zwracaliśmy też uwagę, że w ustawie brak wyraźnych kryteriów, na podstawie których blisko 30 tys. urzędników ma stracić pracę. Decyzje mają mieć charakter uznaniowy. To niedopuszczalne, dlatego NSZZ Solidarność jest przygotowany do walki w sądach pracy w obronie naszych członków. Każdy z urzędników należących do Solidarności dostanie w przypadku groźby zwolnienia indywidualną pomoc prawną. Nasz związek jest do tego przygotowany – zapewnia szef Solidarności.

Dodaj komentarz