Uroczystości w Lubinie
– Tutaj w Lubinie robotnicy zginęli za sierpień 1980 roku. Zginęli za wolność, która była wywalczona – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 35.rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, zorganizowanych 31 sierpnia w Lubinie.
W obchodach wzięła udział także premier Beata Szydło, przewodniczący Solidarności Piotr Duda, rodziny ofiar oraz delegacje organizacji związkowych NSZZ Solidarność z całej Polski. Główne uroczystości zorganizowane zostały pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82 przy Wzgórzu Zamkowym, nieopodal miejsca, w którym w 1982 milicja i ZOMO strzelały do mieszkańców miasta.
W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że mieszkańcy Lubina udowodnili, że chcą wolności osobistej i państwowej. – Dlatego tu właśnie wtedy byli, protestując przeciw stanowi wojennemu, przeciwko odebraniu wolności, przeciwko państwu, które nie było państwem suwerennym – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że do dzisiaj nie ustalono, dlaczego milicja i ZOMO otwarły ogień do protestujących. – Tamtego dnia, 35 lat temu Lubin krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe i przez krew zrobił wielki krok ku wolnej Polsce, w której wszyscy dzisiaj żyjemy – powiedział.
Zwracając się do uczestników uroczystości premier Beata Szydło podkreśliła, że droga Polski do wolności, to była droga Solidarności. – Droga bardzo często wyboista i znaczona męczeństwem i krwią, ale droga zwycięstwa – mówiła premier Szydło. Przypomniała także, że dzięki polskiemu przykładowi państwa Europy Środkowo-Wschodniej również upomniały się o wolność. – Państwa, które były przez reżim komunistyczny gnębione za naszym przykładem dołączyły do państw demokratycznych. Dzisiaj jesteśmy w UE, jesteśmy państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym. To niezbywalna, wielka wartość o którą cały czas musimy się troszczyć. Musimy pamiętać, że wolność to solidarność, ale też musimy dbać o to, aby tej wolności i solidarności nie zabrakło. Dzisiaj tej solidarności jest nam również bardzo potrzeba – zaznaczyła premier Beata Szydło.
Uroczystości 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicy powstania NSZZ Solidarność rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta, oddając w ten sposób cześć zamordowanym mieszkańcom Lubina. Podczas uroczystości pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82 złożono wiązanki kwiatów.
31 sierpnia 1982 roku mieszkańcy Lubina zebrali się rynku miasta by uczcić 2. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Manifestacja miała pokojowy przebieg, ludzie śpiewali pieśni patriotyczne, gdy oddziały milicji i ZOMO zaczęły do nich strzelać z ostrej amunicji. Śmierć na miejscu ponieśli Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Po trzech dniach w szpitalu zmarł Michał Adamowicz. W wyniku działań milicji i ZOMO rannych zostało kilkadziesiąt osób.
aga
źródło foto: Dział Informacji KK