Solidar Śląsko Dąbrow

Uchwała radnych niezgodna z prawem

Uchwała radnych Dąbrowy Górniczej o wydzieleniu oddziału kardiologicznego ze struktur miejskiego Szpitala Specjalistycznego została podjęta niezgodnie z prawem. Na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 26 października, uchwała najprawdopodobniej zostanie uchylona. Uchwała o wydzieleniu oddziału kardiologicznego i współpracujących z nim poradni została przyjęta przez dąbrowskich radnych 12 września. Jej podstawą była ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, która przestała obowiązywać 1 lipca.

Solidarność była przeciwna wyłączeniu kardiologii ze struktur szpitala. Zdaniem związkowców oddział przynoszący zyski powinien zostać zachowany. – Pytaliśmy dyrektora, radnych i prezydenta miasta, czy takie działanie ma sens, ale żadnych przekonujących argumentów nie usłyszeliśmy. Na oddziale kardiologicznym i w poradniach, które miały zostać wydzierżawione zatrudnionych jest 30 osób: lekarzy, pielęgniarek i sekretarek medycznych – mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskiej placówce.

Jej zdaniem wycofanie kontrowersyjnej uchwały najprawdopodobniej nie zmieni planów radnych, a jedynie odsunie je w czasie. – A szkoda, bo Solidarność oczekuje na rozpoczęcie merytorycznej dyskusji na temat przyszłości dąbrowskiego szpitala. Takich rozmów jak na razie niestety nie ma. Program restrukturyzacji szpitala nie pokazuje kierunków rozwoju czy zmian – podkreśla Elżbieta Żuchowicz. Związkowcy obawiają się, że radni podejmą następne uchwały umożliwiające przekazywanie kolejnych oddziałów prywatnym podmiotom. – Najbliższe głosowanie pokaże, jaki jest stosunek radnych do przyszłości szpitala. Obecna sytuacja budzi wiele wątpliwości i niepokojów. Pracownicy są zaskakiwani różnymi decyzjami, tak jak to było w przypadku uchwały o wydzierżawieniu kardiologii – podkreśla przewodnicząca Solidarności w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *