Tych zmian sektor nie przetrwa

Sytuacja w przemyśle hutniczym i zagrożenia dla sektora związane z nowelizacją dyrektywy ws. systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 będą głównymi tematami posiedzenia Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność, które odbędzie się we wtorek 31 stycznia w siedzibie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. W posiedzeniu obok związkowców wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców hutnictwa, samorządowcy i posłowie.

– Branża jest bardzo zaniepokojona brakiem działań rządu w sprawie szykowanych zmian
w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ich wejście w życie w przygotowywanym kształcie doprowadzi do upadku sektora hutniczego i stalowego w Polsce. To są dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Dla samorządów takich miast jak np. Dąbrowa Górnicza czy Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie przemysł hutniczy jest głównym pracodawcą, skutki byłyby katastrofalne – mówi Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność.

Podczas posiedzenia związkowcy, pracodawcy i samorządowcy planują przyjąć i skierować do premier Beaty Szydło wspólne wystąpienie w tej sprawie. – Znaleźliśmy się w takiej sytuacji,
że już tylko szybkie działania pani premier dają szanse na ratunek dla branży. To zresztą
nie dotyczy tylko sektora stalowego, ale całego przemysłu energochłonnego w Polsce – dodaje Andrzej Karol.

Posiedzenie Krajowej Sekcji Hutnictwa rozpocznie się o godz. 11.00.

ny
źródło foto:pixabay.com/CC0