Tu jest Polska, nie Anglia

21 grudnia o godzinie 14.00 przed Centrum Handlowym Silesia City Center w Katowicach związkowcy z handlowej Solidarności rozpoczną rozdawanie ulotek, do których dołączą opłatki. W ten sposób zaapelują do klientów sklepów, aby  nie odkładać świątecznych zakupów na ostatnią chwilę.

Przed katowicką galerią związkowcy rozłożą stół wigilijny przykryty białym obrusem z napisem: „Tu jest Polska, nie Anglia”, zwracając w ten sposób uwagę na polską tradycję, jaką jest wigilijna wieczerza. – Chcemy uświadomić właścicielom zagranicznych sieci sklepów, że nie w każdym kraju najważniejszym punktem świąt jest jedzenie indyka i puddingu 25 grudnia. W Polsce najważniejsza jest kolacja wigilijna i pasterka – mówi Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.

Happening będzie częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie przehandluje pierwszej gwiazdki” prowadzonej przez Solidarność. Jej celem jest skrócenie handlu w Wigilię, umożliwienie pracownikom sklepów wcześniejszego powrotu do domów i przygotowania tradycyjnej wieczerzy. W tym roku na apel Solidarności odpowiedziała większość dużych sieci handlowych zapowiadając zakończenie handlu w Wigilię o godzinie 14.00 lub 15.00. Jednak część sklepów będzie czynna do godziny 16.00.

– Mamy nadzieję, że właściciele tych sklepów sami dojdą do wniosku, że nie opłaca się handlować w Wigilię po godzinie 14.00, wyciągną z tego wnioski i w przyszłym roku takiego problemu już nie będzie – mówi Alfred Bujara. Podczas rozdawania ulotek będziemy też zwracać klientom uwagę na sytuację pracowników handlu, dla których okres przedświąteczny jest czasem wzmożonej, bardzo ciężkiej pracy – dodaje Bujara.

Podobne happeningi zostały już przeprowadzone m.in. w Gdańsku i w Warszawie. W ich trakcie związkowcy rozdali ok. 3 tysięcy ulotek. – Odbiór był pozytywny, ludzie podkreślali, że nas popierają i deklarowali, że nie będą czekać z zakupami do ostatniej chwili – podkreśla przewodniczący handlowej Solidarności.

Akcja przed  Centrum Handlowym Silesia City Center w Katowicach potrwa około półtorej godziny.