Solidar Śląsko Dąbrow

Trzy nowe modele aut będą produkowane w fabryce Fiata w Tychach

FIAT 500 NUOVA_FCA Poland - Tychy

W fabryce Fiata w Tychach będą produkowane elektryczne i hybrydowe auta marek Fiat, Jeep i Alfa Romeo. Zakład ma zostać rozbudowany i zmodernizowany.  – Od lat czekaliśmy na nowy model do produkcji. To bardzo dobra wiadomość dla pracowników – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w Fiat Chrysler Automobiles Poland. 
 
Decyzję dotyczącą przyszłości tyskiego zakładu koncern FCA oficjalnie ogłosił 29 grudnia. Seryjna produkcja 3 zupełnie nowych modeli samochodów ma się rozpocząć w 2022 roku. Inwestycja jest warta co najmniej 755 mln zł. – Dla nas to wielka nadzieja, że ten zakład będzie się rozwijał. Liczymy też na to, że powstaną tutaj nowe miejsca pracy – podkreśla Wanda Stróżyk. 
 
W ocenie przewodniczącej rozbudowie i modernizacji fabryki powinna towarzyszyć poprawa warunków płacowych dla załogi. Wskazuje, że wynagrodzenia w tyskim zakładzie od lat nie są konkurencyjne w porównaniu z innymi fabrykami motoryzacyjnymi działającymi w naszym kraju. 
 
Zapowiedź inwestycji w fabryce w Tychach to również dobra wiadomość w kontekście finalizowanej właśnie fuzji FCA z francuską Grupą PSA, do której należą m.in. marki Peugeot, Citroen i Opel. 21 grudnia zgodę na połączenie grup motoryzacyjnych wydała Komisja Europejska. 4 stycznia walne zgromadzenia akcjonariuszy w obu koncernach mają zatwierdzić transakcję. W wyniku połączenia powstanie czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie.
 
FCA oprócz zakładu w Tychach posiada w Polsce również fabrykę silników w Bielsku-Białej oraz  zakłady produkujące komponenty w Skoczowie i Sosnowcu. Z kolei PSA jest właścicielem fabryk Opla w Gliwicach oraz w Tychach, gdzie również produkowane są silniki. – Decyzja o ulokowaniu produkcji nowych modeli w tyskiej fabryce Fiata w zasadzie gwarantuje przyszłość tego zakładu. Jednak w przypadku zakładu w Bielsku-Białej jesteśmy pełni obaw. Po przeprowadzeniu fuzji nowy koncern będzie miał w Polsce dwie fabryki silników zlokalizowane bardzo blisko siebie Liczymy, że jak najszybciej otrzymamy informację dotyczącą planów pracodawcy wobec zakładu w Bielsku-Białej. – wskazuje Wanda Stróżyk. 
 
Fabryka Fiata w Tychach zatrudnia obecnie blisko 2,5 tys. pracowników. Wiosną tego roku z powodu pandemii koronawirusa zakład był zmuszony wprowadzić trzymiesięczną przerwę produkcyjną od 16 marca do 16 czerwca. Jednak drugie półrocze było dla zakładu znacznie lepsze. – Wróciliśmy do pracy w normalnym wymiarze i w godzinach nadliczbowych. We wrześniu, październiku i listopadzie wszystkie soboty były pracujące, abyśmy mogli nadgonić plany produkcyjne – mówi przewodnicząca „Solidarności” w FCA.
 
Inwestycja FCA w Tychach otrzymała pomoc publiczną. Decyzja o przyznaniu wsparcia w postaci ulg w podatku CIT została przekazana spółce 29 grudnia przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 
 
łk
źródło foto: media.fcaemea.com
 

Dodaj komentarz