Trwają negocjacje płacowe w ArcelorMittal Poland

W ArcelorMittal Poland trwają negocjacje w sprawie płac w 2016 roku. Strona społeczna domaga się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł brutto dla wszystkich pracowników AMP. W ocenie związkowców taki wzrost płac jest możliwy do osiągnięcia. – Mimo pewnych trudności firma 2015 rok zakończyła dobrym wynikiem finansowym – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w AMP w Dąbrowie Górniczej.

Podkreśla, że propozycja, którą organizacje związkowe przedstawiły pracodawcy, jest wyważona. – Wszystkie wskaźniki, jakie AMP osiąga, m.in. efektywność i produktywność, są zbliżone do norm obowiązujących w innych hutach ArcelorMittal na terenie Unii Europejskiej. Tylko wynagrodzenia w Polsce w dalszym ciągu znacznie odbiegają od zarobków pracowników koncernu w Europie – mówi Jerzy Goiński. Podkreśla, że jedną trzecią pracowników śląskich oddziałów AMP stanowią osoby, które zostały przejęte od agencji pracy tymczasowej. Ich wynagrodzenia wynoszą od 2000 do 2200 zł brutto.

Zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy negocjacje w sprawie przyszłorocznych płac powinny zostać zakończone w AMP jeszcze w tym roku, ale zdaniem Goińskiego szanse na to są niewielkie. – Pracodawca zanegował naszą propozycję podwyżek, ale do tej pory nie przedstawił żadnej innej – mówi przewodniczący.

Do ArcelorMittal Poland należą oddziały w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Zdzieszowicach, Świętochłowicach i Chorzowie, w których łącznie zatrudnionych jest ok. 10 tys. pracowników.

aga
źródło foto: solidarnosc.mittal.net.pl