Solidar Śląsko Dąbrow

Trwa protest w fabryce Fiata

Trwa akcja protestacyjna w tyskiej fabryce Fiata oraz w jej spółkach zależnych. Pracownicy przypięli do ubrań czerwone wstążeczki. Prowadzony jest też protest włoski polegający na skrupulatnym przestrzeganiu wszelkich norm i procedur podczas pracy. 6 marca przed fabryką przeprowadzona zostanie demonstracja. 
 
– Wstążeczki rozdajemy od rana. Większość pracowników już je ma, pozostali sukcesywnie pobierają je i przypinają do roboczych ubrań. W ten sposób chcemy unaocznić zarządowi jak masowe wśród pracowników jest poparcie dla przedstawionych przez nas postulatów. Cały czas jesteśmy gotowi do rozmów i wzywamy zarząd do ich podjęcia zanim protest ulegnie eskalacji – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. 
 
Protest „wstążeczkowy” jest prowadzony w FAP, w tyskich spółkach Denso Thermal Systems i Sistema Poland oraz w bielskim Magneti Marelli Suspension Systems. Na porannej zmianie w tych zakładach rozpoczął się również protest włoski – Pracownicy zostali poinformowani co mają robić. To bardzo trudna forma protestu, ale akcja ruszyła i cały czas się rozwija – podkreśla przewodnicząca. 
 
W piątek 6 marca o godz. 14.00 przed fabryką przeprowadzona zostanie manifestacja, w której poza pracownikami FAP i spółek zależnych wezmą również udział członkowie solidarności z innych zakładów i  branż. 9 marca demonstracja ma zostać powtórzona. Solidarność zapowiada też przeprowadzenie akcji strajkowej. 13 marca strajk ma zostać przeprowadzony w Magneti Marelli Suspension Systems, a 19 marca w fabryce Fiata i w firmie Sistema Poland. 
 
Solidarność domaga się podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Fiat Auto Poland w wysokości 500 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 roku, a także podwyżki wynagrodzeń o 420 zł brutto dla pracowników firm kooperujących. Na przełomie stycznia i lutego w tyskiej fabryce Fiata oraz w spółkach kooperujących Solidarność zorganizowała referendum, w którym pracownicy zdecydowali o rozpoczęciu akcji strajkowej. w FAP 95 proc. głosujących opowiedziało się za tą forma protestu.
 
łk
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.