Solidar Śląsko Dąbrow

Trwa pikieta pod pałacem

Trwa pikieta Solidarności przed pałacem prezydenckim w Warszawie. Delegacja związkowców udała się na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby przekonać go do niepodpisywania ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Na Krakowskim Przedmieściu protestuje ok 4 tys. osób. Jest głośno i kolorowo, ale spokojnie. – Chcemy dzisiaj tutaj prosić pana prezydenta, aby nie podpisywał tego dekretu, który skazuje nas na prace do śmierci, bo to jest dekret, a nie ustawa. Specjalne posiedzenie rady ministrów, specjalna komisja w Sejmie, pośpiech w Sejmie, pośpiech w Senacie, jak to inaczej można odebrać? – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”, rozpoczynając akcję protestacyjną przed pałacem prezydenckim. – W Niemczech czy Norwegii pracowano nad takimi ustawami dwa lata. Wchodziła one w życie w tych krajach w konsensusie politycznym i społecznym. W Polsce jest zupełnie inaczej. Premierowi przyświeca tylko jeden cel: przepchnąć tę ustawę przed Euro 2012 –  dodał przewodniczący.

Piotr Duda mówił również o dotychczasowych działaniach związku w sprawie rządowych planów wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego. Przypomniał m.in. o przeszło dwóch milionach podpisów które Solidarność zebrała pod wnioskiem o referendum w tej sprawie – My nadal reprezentujemy te osoby, a także te 84 proc. społeczeństwa, które nie chce wydłużenia wieku przechodzenia na emeryturę – podkreślił Duda.

Przewodniczący wskazał jednocześnie, że Solidarność zgadza się z tym, że polski system emerytalny wymaga reformy, ale proste wydłużenie wieku emerytalnego jest rozwiązaniem nie do przyjęcia. Powtórzył, że Solidarność przekazała premierowi dwa projekty ustaw, które w znaczącym stopniu poprawią kondycję systemu emerytalnego. – My proponujemy konkretne rozwiązania, a nie drogi na skróty – mówił Piotr Duda.

Piotr Duda zapowiedział również, że Solidarność nie zawiesi swojej działalności w trakcie Euro 2012. Odniósł się w ten sposób do jednej z wypowiedzi prezydenta, w której zaznaczył, że 74 proc. społeczeństwa jest przeciwnych protestom w trakcie piłkarskiego turnieju turnieju. –  Przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego jest 84 proc społeczeństwa. Apelujemy do pana prezydenta, aby wsłuchał się w głos społeczeństwa w tej sprawie – podokreślił przewodniczący „S”. 

Dodaj komentarz