Solidar Śląsko Dąbrow

Trudna sytuacja w KHW

W Katowickim Holdingu Węglowym może dojść do niekontrolowanego wybuchu niepokojów społecznych – ostrzegają związki zawodowe działające w spółce. – Doprowadzą do tego obniżki płac związane z niewykonaniem nierealistycznych założeń Planu Techniczno-Ekonomicznego na 2011 rok. Obniżki płac mogą wynieść nawet 20 proc. – ocenia Andrzej Grolik, szef Solidarności w kopalni Wujek.

– Zarząd KHW zamierza powiązać system wynagrodzeń z niewykonalnymi planami produkcji. Jeśli wydobycie w danym miesiącu będzie niższe o 20 procent, to fundusz płac w tym miesiącu będzie obcięty o 10 proc., jeśli wydobycie będzie niższe o 40 proc., to  fundusz płac będzie zmniejszony od 20 proc. – mówi Piotr Bienek, szef Solidarności kop. Śląsk.

– Powiązanie poziomu wynagrodzeń z poziomem produkcji jest logiczne, ale nie w taki sposób jak założono w PTE. Od 3 lat holding jest na równi pochyłej. Ostrzegaliśmy, wskazywaliśmy błędy. Bez reakcji. I nie zgodzimy się, aby teraz za błędy zarządzających zapłaciła załoga – podkreśla Piotr Bieniek. Jego zdaniem tak sformułowany PTE ma na celu doprowadzenie nie tylko do obniżek wynagrodzeń, ale też do zwolnień w spółce.

Szef Solidarności kopalni Wujek zwracając uwagę na niewykonalne założenia PTE podkreśla, że plan aż kipi od kuriozalnych zapisów, a wręcz zakłada łamanie przepisów BHP. – PTE w ogóle nie przewiduje, że dniówka może wynieść nie 8, a 6 godzin, bo tyle maksymalnie może trwać w rejonach o podwyższonej temperaturze. Zakłada się, że zjazd, dojście oraz powrót ze stanowiska pracy nie może górnikowi zająć więcej niż  80 minut w ciągu całej dniówki. Tymczasem są wyrobiska tak odległe, że dojście tylko w jedną stronę zajmuje dwie godziny – wymienia Grolik.

Wczoraj do władz KHW trafiło pismo, w którym związkowcy skrytykowali założenia PTE i podkreśli, że nie wyrażają zgody na wdrożenie systemu wynagradzania powiązanego z niewykonalnymi założeniami PTE na 2011 rok. Oprócz NSZZ Solidarność pismo podpisali też przedstawiciele ZZGwP, Kadry, Sierpnia 80, ZZ Ratowników Górniczych, ZZ Maszynistów Wyciągowych i ZZ Przeróbka. Jednocześnie związki zawodowe  zwróciły się z wnioskiem o natychmiastowe zwołanie Zespołu Negocjacyjnego ds. Holdingowej Umowy Zbiorowej w celu ustalenia zasad kształtowania zasad wynagrodzeń w 2011 roku.
 

Dodaj komentarz