Tournée pomnika i zbiórka podpisów

„Tuskobus” z pomnikiem premiera ruszył w objazd po Polsce. Do naszego regionu zawita na początku listopada. Jednocześnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją o samorozwiązanie Sejmu.

14 września podczas wielkiej manifestacji w Warszawie przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda ogłosił, że kolejnym etapem akcji będzie zbieranie podpisów pod petycją o samorozwiązanie Sejmu. Zbiórka właśnie ruszyła. – Manifestacja pokazała nie tylko naszą siłę i determinację, ale również, a może przede wszystkim, ogromne poparcie i zaufanie społeczeństwa, które oczekuje zmian. To pokazuje, że Solidarność i pozostałe związki zawodowe są dzisiaj jedyną realną siłą zdolną do przeciwstawienia się złej polityce prowadzonej w Warszawie na ulicy Wiejskiej. To duże zobowiązanie. Nie wolno nam go zawieść – napisał Piotr Duda w oświadczeniu, w którym ogłasza początek zbierania podpisów pod wnioskiem o podjęcie przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwały dotyczącej skrócenia VII kadencji Sejmu.

– Petycja z formalnego punktu widzenia nie ma mocy prawnej. To znaczy, że nie jest dla posłów wiążąca. Ale jeśli uda nam się zebrać znaczącą liczbę podpisów, politycy nie będą mogli zignorować tego głosu. Dlatego warto zaangażować się w to przedsięwzięcie, bo będzie to ważny środek nacisku na władzę, która prędzej czy później musi zacząć słuchać swoich obywateli – podkreślił przewodniczący Solidarności. Zwrócił się do wszystkich struktur Solidarności, sympatyków związku, do organizacji, stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich, a także do wszystkich, którzy chcą zmiany obecnej władzy, o poparcie akcji.

pobierz wzór petycji z listą na podpisy

Równolegle rusza krajowe tournée pomnika premiera Donalda Tuska odsłoniętego w miasteczku namiotowym przed Sejmem w przeddzień wielkiej manifestacji w Warszawie. Pomnik, choć wygląda jak spiżowy, tak naprawdę jest zrobiony ze styropianu i pomalowany złotą farbą. Z racji użytego materiału jest dość kruchy, ale jednocześnie łatwo go naprawić. Dlatego organizatorzy nie obawiają się, że z monumentu odpadnie farba lub pojawią się pęknięcia po spotkaniach z wiwatującym na cześć przywódcy ludem. W „tuskobusie” razem z pomnikiem będzie wożony specjalny zestaw naprawczy, który pozwoli uzupełnić ubytki w monumentalnym wizerunku premiera – skleić pęknięcia, zamalować „złotą” farbą.

Pomnik Donalda Tuska od czasu odsłonięcia zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Co więcej, jak wieść gminna niesie, jest to pomnik cudowny. Podobno wystarczy dotknąć piłki, którą pomnikowy Tusk trzyma pod pachą, pomyśleć życzenie i ono się spełni. Podobnie jak wtedy, gdy obserwujemy spadającą gwiazdę. A kto mimo wszystko wątpi w cuda Tuska, powinien dotknąć jego peruwiańskiej czapeczki. Wtedy wątpić przestanie i nabierze pewności. Pomnikowe tournée rozpoczyna się 25 września w Bydgoszczy. Do naszego regionu monument  dotrze 7 listopada.