Solidar Śląsko Dąbrow

To przywilej kobiet, a nie dyskryminacja

Kilka tysięcy osób demonstrowało 16 września przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie przeciwko ingerencji urzędników z Brukseli w sprawę obniżenia oraz zrównania wieku emerytalnego w Polsce.
 
W manifestacji wzięli udział związkowcy z Solidarności z całego kraju. Demonstranci przywieźli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: „Wiek emerytalny. Nasze prawo, nasz wybór” i „Polska szanuje polskie kobiety”. – Ta pikieta (przed siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie, przyp. ak) jest dzisiaj po raz pierwszy, ale najprawdopodobniej, nie ostatni. Zorganizowaliśmy ją, bo biurokraci z Komisji Europejskiej mają czelność mówić, o tym, że Polki są dyskryminowane, co jest kpiną i nieporozumieniem – mówił Piotr Duda podczas manifestacji przed siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie.
 
Przewodniczący Solidarności przypomniał także protesty związkowców przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL. Zaznaczył, że w 2012 roku pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego podpisało się 2,5 miliona Polaków. Mimo tak ogromnego poparcia społecznego wniosek został odrzucony przez Sejm, a parlament przegłosował ustawę podwyższającą wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. – Po pięciu latach mamy wiek emerytalny przywrócony do takiego, jaki obowiązywał przed reformą, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – podkreślał Piotr Duda. Dodał również, że urzędnicy z Unii Europejskiej powinni bronić godności pracownika, a nie sprzeciwiać się obniżeniu i zróżnicowaniu wieku emerytalnego. – Odpowiadamy biurokratom z Brukseli: zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją a przywilejem. Nasze prawo, nasz wybór – podkreślił szef Solidarności. Zaznaczył również, że Solidarność nie wyklucza zorganizowania protestu w Brukseli, jeżeli unijni urzędnicy nie zmienią swojej postawy w kwestii systemu emerytalnego w Polsce.
 
Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność i przewodnicząca związku w Eurobanku dodała, że dyskryminacją dla Polek jest to, że zarabiają znacznie mniej niż ich koleżanki w krajach zachodnich. – Nie jest dyskryminacją, że mamy wybór, kiedy chcemy iść na emeryturę – dodała. Za wsparcie uczestnikom manifestacji podziękowała Joanna Kruk, przewodnicząca Sekcji Kobiet NSZZ Solidarność. – Dziękuję, że jesteście solidarni okazując nam szacunek. Dziękuję za wiarę w to, że polskie kobiety potrafią dokonywać słusznych wyborów – powiedziała Joanna Kruk.
 
Podczas pikiety na ręce wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego przekazana została petycja skierowana do przewodniczącego Komisji Europejskiej. W dokumencie NSZZ Solidarność uznał za niedopuszczalne stawianie Polsce zarzutów dyskryminacji w związku ze zróżnicowaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a sam fakt ingerencji w demokratyczne decyzje społeczeństwa za bezprawny. W piśmie wezwano również Komisję Europejską do zaprzestania nacisków i działań nękających wobec Polski. – Zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne w polską konstytucją – napisano w petycji.
 
Ingerencja Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia i zrównania wieku emerytalnego w Polsce rozpoczęła się w momencie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. Pod koniec lipca wiceprzewodniczący KE Frans Timmenrmans podkreślił, że ze względu na różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, sędziowie będą w różnym wieku przenoszeni w stan spoczynku. Timmenrmans uznał, że taka sytuacja oznacza złamanie unijnego prawa.
 
Po tych wypowiedziach wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Solidarność zwróciła się z pytaniem do KE, czy oznaczają one także zakwestionowanie różnego wieku kobiet i mężczyzn w ogóle. W odpowiedzi na pismo Solidarności, KE potwierdziła że ma zastrzeżenia do zmian w polskim systemie emerytalnym. Unijni urzędnicy stwierdzili, że niższy wiek emerytalny dla kobiet stanowi dyskryminację oraz zapowiedzieli naciski na polski rząd w celu ponownego zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
 
ak
źródło foto: tysol.pl

 

Dodaj komentarz