Solidar Śląsko Dąbrow

Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

14 grudnia, w 35. rocznicę rozpoczęcia podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu zorganizowany został uliczny bieg sztafetowy „Ocalić od zapomnienia” z udziałem m.in. polityków, sportowców, młodzieży i związkowców. Trasa sztafety wiodła sprzed kopalni Piast do Pomnika Krzyża znajdującego się przed kopalnią Wujek w Katowicach. 
 
– Poczułem się w obowiązku, żeby wziąć udział w tym biegu. Ja jestem z tego regionu i czuję ten klimat. Pamiętam stan wojenny, to były bardzo trudne chwile. Mój tata też pracował na kopalni i był w grupie strajkujących, a u mnie w bloku był posterunek milicji. To wszystko działo się na naszych oczach – powiedział po zakończeniu sztafety Jerzy Dudek, były reprezentant Polski w piłce nożnej.
 
W biegu uczestniczyli także m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda, szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz, minister sportu Witold Bańka, gen Roman Polko oraz dyrektor katowickiego Oddziału IPN Andrzej Sznajder, a także hokeista Mariusz Czerkawski. – W ten sposób połączyliśmy pamięć o tym, co w 1981 roku działo się na Piaście, Ziemowicie i Wujku.
Fajnie, że w tym biegu uczestniczyło bardzo wielu młodych ludzi i wielu ludzi o różnych poglądach. To byłby bardzo dobry przekaz, gdy w ten sposób uroczystości wyglądały w całej Polsce – podkreślił Dominik Kolorz.
 
Na mecie  biegu przed kopalnią Wujek jego uczestnikom podziękował przewodniczący Solidarności Piotr Duda. – Każdy przebiegnięty metr, każdy przebiegnięty kilometr jest oddaniem czci, tym wszystkim, którzy w stanie wojennym zostali zamordowani, byli internowani i walczyli o wolną Polskę – powiedział Piotr Duda pod Pomnikiem Krzyżem.
 
Minister sportu Witold Bańka podkreślił, że 35 lat temu górnicy z kopalni Ziemowit, Piast, Wujek rozpoczęli najtrudniejszy bieg swojego życia. Bieg ku wolnej, niepodległej Ojczyźnie. – 35 lat temu oni zaryzykowali tak wiele, nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także przyszłość swoich rodzin. Zaryzykowali po to, by żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie – podkreślił.
 
aga
 

Dodaj komentarz