Solidar Śląsko Dąbrow

Święto „Solidarności”

„Solidarność”, taka, jak była wtedy, twardo stojąca przy wolności, ale przede wszystkim stojąca przy prawach człowieka i pracownika, nie zmieniła się – powiedział 31 sierpnia w Gdańsku prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
– Ta Brama Stoczni Gdańskiej, wtedy im. Lenina, i to miejsce, gdzie w 1970 r. do protestujących robotników strzelano, gdzie polała się krew niewinnych ludzi, którzy chcieli po prostu godnie żyć. Na tym wyrosła „Solidarność”, na wielkim pragnieniu i żądaniu godności. Ludzie po prostu chcieli normalności – mówił prezydent podczas obchodów w Gdańsku.
Andrzej Duda podziękował wszystkim bohaterom Sierpnia 1980 roku. Podkreślił, że wśród uczestników tamtych wydarzeń są wielkie nazwiska, jak i tysiące robotników w całej Polsce, którzy wtedy stali razem z liderami strajków.
Prezydent Andrzej Duda życzył NSZZ „Solidarność” oraz wszystkim pracownikom w Polsce, aby to wszystko, co przyświecało wtedy tym, którzy walczyli o godność, zawsze było w naszym kraju pamiętane i szanowane, ponieważ – jak zaznaczył – jest to  gwarancją prawdziwie demokratycznej suwerennej i niepodległej Polski.
Uczestniczący w uroczystościach pod historyczną bramą nr 3 Stoczni Gdańskiej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „Solidarność” to wielkie zadanie i zobowiązanie na lata i pokolenia. – „Solidarność”, która wówczas wybuchła, jest dzisiaj z nami. To  niedokończony wielki projekt. Ideały „Solidarności” to nie tylko dzieje naszych ostatnich 40 lat, ale to także wyznacznik, azymut na kolejne 40 lat dla rządzących, dla pracowników, dla społeczeństwa, dla narodu Polskiego – mówił Mateusz Morawiecki.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w swoim przemówieniu zaznaczył, że  „Solidarność” rodziła się w wielu zakątkach kraju i we wszystkich tych miejscach pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku jest pielęgnowana przez związek. – Pierwsze porozumienie zostało podpisane 11 lipca w Świdniku, później wydarzenia Lubelskiego Lipca, pierwszy strajk na Śląsku w tarnogórskim Fazosie, później rozpoczynające się strajki tutaj w Gdańsku, w Szczecinie, Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej.  Ludzie „Solidarności” od 40 lat są w tych miejscach, gdzie trzeba dbać o tę historię –wyliczał.
Po przemówieniach zaproszonych gości uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod  bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod gdańską Bazylikę św. Brygidy, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa Jacka Jezierskiego, administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej.
łk
źródło foto:Jakub Szymczuk/KPRP

Dodaj komentarz