Święto Pracy


1 Maja jest świętem upamiętniającym strajk robotników w Chicago, który wybuchł 1 maja 1886 roku i został brutalnie stłumiony przez policję. Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest od 1890 roku w wielu państwach świata.
Protest robotników w Chicago stanowił część kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy, przeciwko złym warunkom pracy oraz niskim płacom. Demonstracja zakończyła się brutalną interwencją policji. W jej wyniku śmierć poniosło wielu robotników i jeden funkcjonariusz. Stłumienie strajku stało się początkiem represji wobec protestujących robotników.
W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. W okresie PRL-u Święto 1 Maja miało propagandowy charakter. Po upadku PRL straciło na znaczeniu. Wciąż jednak w tym dniu organizowane są wiece i zgromadzenia różnych środowisk, głównie lewicowych.
1 maja Kościół czci św. Józefa rzemieślnika – patrona robotników, podkreślając szczególną rolę pracy w życiu i w rozwoju mkażdego człowieka. W tym dniu Kościół zwraca szczególną uwagę na pracę w aspekcie chrześcijańskich i społecznych wartości. W świątyniach w całej Polsce odprawiane są msze św. w intencji środowisk robotniczych, w których biorą udział członkowie NSZZ Solidarność.
Kult św. Józefa dotarł do Polski na przełomie XI i XII wieku, ale jego największy rozwój nastąpił w XVII i w XVIII wieku. Obecnie w Polsce znajduje się ok. 270 kościołów pod wezwaniem św. Józefa, w tym kilkanaście ma za patrona św. Józefa Robotnika.
foto: wiec pierwszomajowy w Sztokholmie w 1899 r.
źródło foto: wikipedia.pl