Solidar Śląsko Dąbrow

Święto 1 maja

1 maja obchodzone jest na całym świecie Święto Pracy. Święto ustanowione pod koniec XIX wieku, zostało później zawłaszczone przez partie komunistyczne i po II wojnie światowej stało się właściwe oficjalnym świętem poparcia dla ideologii sowieckiej w krajach bloku wschodniego.  
 
W 1955 roku papież Pius XII wprowadził do kalendarza liturgicznego na dzień 1 maja wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (choć potocznie mówimy raczej o święcie św. Józefa Robotnika), które stało się alternatywą dla komunistycznego Święta Pracy. Członkowie NSZZ Solidarność, z racji chrześcijańskich korzeni związku 1 maja obchodzą właśnie to święto. 
 
1 maja w Polsce, mimo obalenia komunizmu, pozostaje świętem państwowym. Od 2004 roku jest obchodzone jako rocznica wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ale podobnie jak w PRL jest to święto ludzi władzy, a nie ludzi pracy.
 
Nie wiadomo, jak w kolejnych latach potoczą się losy pierwszomajowego święta, czy zupełnie umrze, czy przyjmie jeszcze inną formę, czy może wrócimy do korzeni? Warto bowiem pamiętać, że obchodzone od 124 lat Święto Pracy  zostało wprowadzone dla upamiętnienia wydarzeń z Chicago z pierwszych dni maja 1886 roku. Amerykański robotnicy pracujący po 12 godzin dziennie, w fatalnych warunkach i za niskie płace walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy. W trakcie demonstracji doszło do starć z policją i rozlewu krwi. Ginęli robotnicy i policjanci. Po starciach skazano na karę śmierci 7 działaczy związkowych i organizatorów protestu.
 
 
ny

źródło foto: wikipedia.org, manifestacja pierowszmajowa w Nowym Jorku w 1912 roku

 

Dodaj komentarz