Solidar Śląsko Dąbrow

Światło Wolności

Instytut Pamięci Narodowej apeluje o uczczenie 13 grudnia ofiar stanu wojennego poprzez symboliczne zapalenie w oknach świecy. Inicjatywa wpisana jest w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną IPN pod nazwą „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Jej celem jest przypomnienie o tych, którzy w stanie wojennym stracili życie, byli internowani, więzieni, represjonowani.

– Udział w akcji jest bardzo prosty. 13 grudnia o godz. 19.30 wystarczy zapalić symboliczne Światło Wolności. Można to zrobić w tradycyjny sposób, zapalając święcę w oknie. Można też zapalić światło wirtualnie, za pomocą specjalnie przygotowanych przez IPN aplikacji. Wystarczy wejść na stronę internetową www.pamiec.pl, kliknąć w odpowiednim miejscu lub pobrać aplikację, by w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego móc zapalić Światło Wolności na portalach społecznościowych – informuje Monika Kobylańska z Oddziału IPN w Katowicach.

Akcja IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu Ojca Świętego Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali światu o Polsce. Przy okazji tego przedsięwzięcia w całym kraju odbędą się tematyczne pokazy multimedialne, projekcje filmów, wystawy i spotkania m.in. z uczestnikami wydarzeń sprzed 33 lat.

Do akcji IPN włączyło się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. – 13 grudnia wyjątkowo od godz. 9.00 do 15.00 oraz od godz. 20.00 do północy po Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek zwiedzających oprowadzać będą uczestnicy strajku w kopalni w 1981 roku – informuje Sebastian Reńca z ŚCWiS.

bg

 

Dodaj komentarz