Solidar Śląsko Dąbrow

Sukces „Solidarności” w Bitron Poland

Dzięki porozumieniu zawartemu przez „Solidarność” z pracodawcą płace pracowników sosnowieckiej spółki Bitron Poland wzrosły o ok. 480 zł. Związkowcom udało się również wywalczyć m.in. wyrównanie stawek pracowników produkcyjnych, dzięki czemu osoby, które dotąd zarabiały najmniej, zyskają jeszcze więcej.

– Wynegocjowaliśmy z zarządem Bitronu, że od marca stawki godzinowe pracowników wzrastają o 2,88 zł, co miesięcznie daje podwyżkę o 484 zł brutto. Z kolei za styczeń i luty pracownicy dostaną wyrównanie w łącznej kwocie 940 zł. Ponadto również w marcu dostaną jednorazową premię w wysokości 500 zł. Razem daje to kwotę 1440 zł. Przed świętami te dodatkowe pieniądze na pewno przydadzą się w domowych budżetach – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca „Solidarności” w Bitron Poland.

Jak podkreśla przewodnicząca, kolejny bardzo ważny zapis porozumienia dotyczy wyrównania stawek godzinowych pracowników produkcyjnych. Ich minimalna wysokość została ustalona na poziomie 25 zł brutto. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z całego porozumienia, ale ten zapis uważamy za nasz szczególny sukces. O wyrównanie stawek walczyliśmy od lat. Sytuacja, w której ludzie zatrudnieni na tych samych stanowiskach dostawali za tę samą pracę różne wynagrodzenie, była skrajnie niesprawiedliwa. Wreszcie udało się załatwić ten problem. W efekcie pracownicy, którzy dotąd zarabiali najmniej, dostaną największe podwyżki. Trzeba też pamiętać, że wyższa stawka zasadnicza to wyższe pochodne, czyli np. pieniądze za nadgodziny, urlop czy L4 – wskazuje Izabela Będkowska.

W porozumieniu płacowym uzgodniono również nowe regulacje dotyczące nagród jubileuszowych. Dotychczas w Bitronie takie nagrody przysługiwały maksymalnie za 20 lat stażu pracy w firmie. Teraz nagroda będzie przysługiwała również za 25 i 30 lat pracy. Będzie ona wynosiła odpowiednio 5 tys. zł i 6 tys zł. – Przy czym wysokość nagrody za 30 lat pracy będzie jeszcze przedmiotem odrębnych negocjacji. Jeżeli inflacja nadal będzie wysoka, wartość tej nagrody może być zwaloryzowana – wyjaśnia przewodnicząca. – Bitron Poland istnieje od 1998 roku. Są osoby, które pracują niemal od początku. Zależało nam, żeby zostały one odpowiednio docenione i żeby zachęcić tych najbardziej doświadczonych pracowników do pozostania w firmie – dodaje Będkowska.

Bitron Poland jest producentem podzespołów do sprzętu AGD i przemysłu motoryzacyjnego. Spółka zatrudnia przeszło 1000 osób.

łk