Solidar Śląsko Dąbrow

Strajk włoski w JSW

Od 4 maja w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się strajk włoski. Od 5 maja równolegle będą przeprowadzane klasyczne, dwugodzinne strajki. Taką decyzję podjął dziś Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy JSW S.A.

– Okazało się, że czas, jaki mieliśmy poświęcić na dialog i dojście do porozumienia, został przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wykorzystany do innych celów. Dziś otrzymaliśmy wyrok sądu zakazujący nam akcji protestacyjnej, polegającej na blokadzie wysyłki węgla. I teraz już wiemy, po co apelowano do nas, abyśmy zawiesili blokadę i przy stole negocjacyjnym rozwiązali konflikt. Ten dialog był pozorowany. To była gra na czas. Zarządowi chodziło o uzyskanie wyroku sądu – mówi Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW S.A. Dodał, że o wydanie zakazu blokady zwróciła się do sądu Jastrzębska Spółka Kolejowa, która w 100 proc. należy do JSW S.A.

Strajk włoski w Jastrzębskiej Spółce Węglowej ma polegać na drobiazgowym przestrzeganiu wszystkich przepisów BHP oraz prawa geologicznego i górniczego. – Zwrócimy się się też do górników, aby, jeśli to możliwe, zrezygnowali z pracy w soboty i w niedziele. Od 5 maja, równolegle do strajku włoskiego, na każdej ze zmian będziemy przeprowadzać klasyczne dwugodzinne strajki, polegające na powstrzymaniu się od pracy. W systemie czterozmianowym, jaki obowiązuje w naszej spółce, pracodawca natychmiast odczuje skutki tej formy protestu – podkreślił Roman Brudziński.

MKPS czeka na wyniki dzisiejszych rozmów pomiędzy wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem a ministrem Skarbu Państwa Aleksandrem Gradem i premierem Donaldem Tuskiem. – Jeśli w efekcie tych rozmów zapadnie decyzja, że Walne Zgromadzenie JSW S.A. wyda zgodę na wysłanie pakietu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego, czyli na faktycznie rozpoczęcie upublicznienia JSW, mimo braku zgody strony społecznej, to zaostrzymy formy protestu – zapowiedzieli związkowcy.

Dodaj komentarz