Solidar Śląsko Dąbrow

Strajk w PKP Cargo zawieszony

Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKP Cargo zdecydował o zawieszeniu akcji strajkowej, która miała się rozpocząć w zakładach spółki 9 listopada. W PKP Cargo utrzymane pozostaje pogotowie strajkowe.

Jak czytamy w komunikacie Komitetu, decyzja o zawieszeniu akcji strajkowej jest związana z apelem parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości wystosowanym 5 listopada. Posłowie Krzysztof Tchórzewski, Andrzej Adamczyk i Kazimierz Smoliński zwrócili się  w nim do strony społecznej o  wstrzymanie decyzji o rozpoczęciu protestu w związku z formowaniem się nowego rządu.

Akcja strajkowa w PKP Cargo została zawieszona do 9 grudnia. Jednocześnie związkowcy zastrzegli sobie prawo do rozpoczęcia strajku generalnego przed upływem tego terminu, jeżeli w spółce zostaną podjęte jakiekolwiek działania restrukturyzacyjne lub związane z alokacją pracowników.

Związkowcy zaznaczają również, że nie chcą aby w wyniku strajku zarząd PKP Cargo obciążył pracowników i związki zawodowe winą za złą sytuację w spółce. – Nie chcemy, by fatalne zarządzanie, które doprowadziło do spadku masy przewozowej, utraty wielu kontraktów oraz znaczącego spadku wartości akcji naszej spółki zostało zrzucone na załogę i związki zawodowe – napisano w komunikacie KKPS.

Spór w PKP Cargo ma charakter płacowy. Związkowcy domagają się podwyżek dla pracowników w wysokości 250 zł netto. Argumentują, że w wyniku przeprowadzonego w spółce programu dobrowolnych odejść ze spółki odeszło 4,5 tys., pracowników, a tym, którzy zostali w firmie, znacząco rozszerzono zakres obowiązków.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim pod względem wielkości w Unii Europejskiej. Spółka  zatrudnia blisko 18 tys. pracowników.

łk
źródło foto: commons.wikipedia.org/wolinlbn3

 

Dodaj komentarz