Strajk w Hucie Pokój odbędzie się 11 maja

11 maja o godz. 6.00 w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej i w spółkach zależnych rozpocznie się 24-godzinny strajk. Wcześniej związkowcy informowali, że protest zostanie przeprowadzony 7 maja.

Termin został zmieniony ze względu na zapowiedzi pracodawcy dotyczące przerwy produkcyjnej w jednej ze spółek zależnych. Ma do niej dojść 7 maja. – Pracownicy zatrudni w tej firmie chcą przystąpić do akcji strajkowej. W czasie postoju nie mieliby prawa do przebywania na terenie spółki, co wykluczyłoby ich udział w proteście. Na ich prośbę wyznaczyliśmy nową datę strajku – wyjaśniał Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 kwietnia przez zakładowe organizacje związkowe.

Związkowcy odnieśli się również do informacji przekazywanych mediom przez pracodawcę, w których zarzuca związkom zawodowym podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji. – Zarząd twierdzi, że chcemy doprowadzić zakład do upadłości, a sam nie robi nic, żeby rozwiązać problem. Nie podejmuje z nami żadnych rozmów na temat podwyżek płac i nie przekazuje danych dotyczących sytuacji ekonomicznej huty – mówił szef zakładowej Solidarności.

W Hucie Pokój i spółkach zależnych od wielu miesięcy trwa spór zbiorowy. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł netto dla pracowników, których zarobki są niższe od przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw.

ak
źródło foto: wikipedia.org/Wilq