Solidar Śląsko Dąbrow

Stanisław Płatek uhonorowany

11 września Stanisław Płatek, legendarny przywódca strajku w kopalni Wujek w 1981 roku, otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. Wyróżnienie Rada Miasta przyznała mu podczas uroczystej sesji z okazji 153 rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

– Jestem prostym, normalnym człowiekiem. W odpowiednim momencie stanąłem po tej stronie, gdzie powinienem być, a nie po tej stronie, gdzie byli przeciwnicy. Opowiedziałem się w obronie wolności, ludzkiej godności, godności pracowniczej – powiedział Stanisław Płatek odbierając nagrodę.

W laudacji na cześć laureata Maciej Szczawiński z Polskiego Radia Katowice wskazał, że na tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” pan Stanisław zasłużył całym swoim życiem: jako przywódca strajku w kopalni Wujek, a w wolnej Polsce jako strażnik pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. – Ta misja szybko wypełniła jego życie. Jest jego losem, od którego nie może być żadnego odwrotu. Tę drogę znaczą setki jego spotkań ze wszystkim środowiskami, setki wystąpień i kontaktów z ludźmi ze wszystkich pokoleń: z małymi dziećmi, uczniami, studentami i starszymi ludźmi – mówił Maciej Szczawiński.

Prezydent Katowic Marcin Krupa dodał, że tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” przyznawany jest najlepszym z najlepszych mieszkańców Katowic. – Na Wujku rozegrały się tragiczne dla historii naszego miasta zdarzenia, gdzie od kul zomowców zginęło 9 górników, a wielu zostało rannych, w tym pan Stanisław. Pomimo tego, że po strajku był represjonowany i więziony, nie złożył broni. Dzisiaj dzięki takim ludziom możemy mówić o wolności – powiedział prezydent.

Stanisław Płatek podkreślił, że jego działalność na rzecz wolnej Polski oraz przekazywania i pielęgnowania prawdy o tragicznych wydarzeniach w kopalni Wujek, to spłacanie długu. – To dług w stosunku do tych, którzy za murem kopalnianym pozostawili największą wartość, wartość własnego życia – powiedział laureat wyróżnienia.

Obok Stanisława Płatka tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice” otrzymał również ks. prałat Władysław Basista, wykładowca homiletyki, fonetyki m.in. w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach oraz wybitny specjalista w dziedzinie logopedii.
Z kolei tytuł „Zasłużony dla Miasta Katowice” Rada Miasta nadała Uniwersytetowi Śląskiemu, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

bea
źródło foto: Archiwum Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

Dodaj komentarz