Solidar Śląsko Dąbrow

Stabilna praca dla załogi Rafako

Rafako rozpoczęło budowę bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III. Realizacja kontraktu wartego 5,4 mld zł ma potrwać do 2019 roku. Dla pracowników raciborskiego zakładu oznacza to stabilną pracę na najbliższe lata, po trudnym okresie, który firma przechodziła w ubiegłym roku.

Nowy blok o mocy 910 MW ma zostać przekazany do eksploatacji w pierwszym kwartale 2019 roku. Raciborska fabryka jest głównym wykonawcą tej inwestycji. 14 listopada przedstawiciele Tauron Wytwarzanie i Rafako podpisali protokół przekazania placu budowy. – Od tego momentu rozpoczęliśmy pracę. To duża inwestycja, która daje nam stabilne zatrudnienie  i ciągłość pracy. Przy mniejszych zleceniach trwających kilka miesięcy, po okresie intensywnej pracy zdarzają się przestoje. W Jaworznie roboty nie zabraknie przez cztery najbliższe lata – mówi Wiesław Olszewski, przewodniczący Solidarności w raciborskim zakładzie.

Kontrakt na budowę bloku energetycznego w Jaworznie pomógł wyjść Rafako z finansowego dołka. W ubiegłym roku firma zanotowała stratę netto w wysokości 132 mln zł. W najgorszym okresie zakład miał kłopoty z pozyskaniem kredytu na bieżącą działalność. W tym roku wyniki finansowe spółki uległy znacznej poprawie. W okresie styczeń-wrzesień przedsiębiorstwo wypracowało zysk na poziomie 19,4 mln zł. – Kiedy firma przechodziła kryzys, załoga obawiała się o swoje miejsca pracy. Dlatego kontrakt w Jaworznie był dla nas wszystkich tak ważny. Zarząd robił co mógł i się udało zdobyć to zlecenie – podkreśla przewodniczący.

Rafako jest producentem kotłów parowych i wodnych dla energetyki. Firma należąca do grupy PBG jest największym pracodawcą w rejonie Raciborza. Zakład zatrudnia ok. 2100 osób.

łk

 

Dodaj komentarz