Solidar Śląsko Dąbrow

Sprzeciw wobec likwidacji miejsc pracy w niemieckim hutnictwie

Nie zaakceptujemy zamknięcia żadnego zakładu Thyssenkrupp Steel – zapowiedzieli liderzy niemieckiej centrali związkowej IG Metall. Na początku tygodnia największy niemiecki producent stali zapowiedział zamknięcie oddziału w Kreuztal-Eichen w Siegerland oraz likwidację nawet 11 tysięcy miejsc pracy w całym koncernie.

„Nawet tego nie negocjujemy. Kropka!” – brzmi nagłówek związkowej ulotki kierowanej do pracowników koncernu. Zdaniem IG Metall realizacja zapowiedzi kierownictwa firmy oznaczałaby katastrofę zarówno dla pracowników huty, jak i dla całego przemysłu w Nadrenii Północnej Westfalii.

– Stal jest podstawowym materiałem, z którego żyje całe Zagłębie Ruhry, cały Siegerland i Sauerland – podkreślił w rozmowie z publicznym radiem Deutschlandfunk Knut Giesler , dyrektor okręgowy IG Metall w Nadrenii Północnej-Westafalii. Zaznaczył, że przemysł elektromaszynowy jest uzależniony od stali, dlatego należy szczególnie dbać o lokalizację produkcji stali w tym kraju związkowym.

Oddział koncernu Thyssenkrupp w Kreuztal-Eichen to walcownia blach cienkich. Produkuje głównie stal do obudów lodówek i pralek. Zatrudnia 500 osób.

Thyssenkrupp Steel Europe planuje do końca 2030 roku zmniejszyć zatrudnienie z obecnych 27 tys. do 16 tys. pracowników, czyli o 11 tys. osób. To 40 proc. obecnego stanu zatrudnienia. 5 tys. miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych poprzez cięcia zarówno wśród zatrudnionych produkcji, jak i w administracji. Kolejnych 6 tys. miejsc pracy ma zostać zredukowane poprzez przekazanie zleceń firmom zewnętrznym. Celem jest zmniejszenie kosztów osobowych średnio o 10 proc. w nadchodzących latach. Moce produkcyjne mają zostać zmniejszone z obecnych 11,5 mln ton rocznie do 8,7-9 mln ton.

Bezpośrednią przyczyną decyzji zarządu Thyssenkrupp Steel jest coraz gorsza kondycja firmy, która przegrywa z tanim importem Azji. Przyczyną zasadniczą są horrendalne koszty przejścia na tzw. zieloną stal, czyli inaczej mówiąc polityka klimatyczne UE.

oprac. ny
źródło foto: commons.wikimedia.org/Dietmar Rabich/ CC BY-SA 4.0/ Huta koncernu Thyssenkrupp w Duisburgu