Solidar Śląsko Dąbrow

Spór zbiorowy w szpitalu w Zawierciu

8 marca związki zawodowe ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu rozpoczęły spór zbiorowy z pracodawcą. Dyrekcja placówki odmówiła realizacji postulatów, które w ubiegłym tygodniu przedstawiły trzy organizacje związkowe działające szpitalu.

Najważniejszy z postulatów dotyczy podwyżki płac dla wszystkich pracowników. – W naszym szpitalu od siedmiu lat nie było podwyżek płacy zasadniczej. Pensje pracowników szpitala są zamrożone od 2008 roku. W tym czasie znacząco spadła siła nabywcza naszych zarobków, a wzrosły koszty utrzymania. Siłą rzeczy podwyżki płac są naszym głównym celem – mówi Małgorzata Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Jak informuje przewodnicząca, jednocześnie w ciągu tych siedmiu lat pracę w zawierciańskiej placówce straciło co najmniej 150 osób. O ich zwolnieniach decydowały księgowe słupki, nikt nie brał pod uwagę ich wiedzy i doświadczenia. Nikt też nie zastanawiał się, że szpitalny personel będzie musiał przejąć ich obowiązki. Ludziom przybyło pracy, a za tym nie idą żadne pieniądze – mówi Małgorzata Grabowska.

Szpital jest zadłużony, ale jak informuje Grabowska, w ostatnich latach placówka wypracowuje spore zyski. – Zaciągnięte przez szpital kredyty spłacane są przez powiat, natomiast zyski przeznaczane są na inwestycje, dzięki którym w ostatnich latach placówka zawiera korzystne kontrakty na usługi medyczne z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowa zawarta przez nasz szpital z NFZ w 2015 roku aż o kilka milionów przewyższa kontrakt realizowany przez nas w 2008 roku. Szkoda tylko, że pracodawca zapomniał, że zyski kierowane na nowe inwestycje wypracowuje cała załoga. Po siedmiu latach wyrzeczeń i braku podwyżek nadszedł czas, aby pracownicy wreszcie zostali docenieni także pod względem finansowym – uważa Grabowska.

Obok żądań podwyżki płac związkowcy przedstawili sześć innych postulatów. Domagają się m.in. ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, bez wliczania w te normy kadry kierowniczej z tej grupy zawodowej, przywrócenia zatrudnienia do pełnego etatu pracowników pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz przestrzegania terminu przedstawiania grafików pracy na tydzień przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego i zaprzestania wprowadzania nagłych zmian w czasie jego obowiązywania.

Szpital Powiatowy w Zawierciu zatrudnia około 500 pracowników.

bea

źróło foto:commons.wikimedia.org/Tomasz Sienicki

 

Dodaj komentarz