Solidar Śląsko Dąbrow

Spór zbiorowy w sosnowieckich spółkach Primy

Podniesienie stawek godzinowych wszystkich pracowników o 3,5 zł brutto, czyli o 588 zł brutto miesięcznie i podwyższenie najniższych stawek godzinowych o 63 grosze brutto – to najważniejsze postulaty przedstawione pracodawcy przez „Solidarność” działającą w dwóch sosnowieckich spółkach należących do koncernu Prima. W obydwu zakładach trwa spór zbiorowy na tle płacowym.

Chodzi o posiadające wspólny zarząd firmy Prima Sosnowiec Complex Plastic Systems oraz Prima Sosnowiec Advanced Plastic Technologies. Pismo w trybie sporu zbiorowego przedstawiciele „Solidarności” przekazali pracodawcy 2 lutego. – Wyznaczyliśmy trzydniowy termin na realizację naszych postulatów. Niestety, pracodawca nie przedstawił żadnych nowych propozycji. Podtrzymał tylko wcześniejsze, które są nie do przyjęcia. Dotyczą one podniesienia stawek godzinowych wszystkich pracowników o 1,5 zł brutto. W dodatku podwyżka w tej wysokości miałaby zostać uzależniona od obniżenia absencji. W naszej ocenie pracodawca przedłuża rozmowy i gra na zwłokę – mówi Agnieszka Marcińska, przewodnicząca „Solidarności” w sosnowieckich spółkach Primy.

– W innych firmach działających w branży samochodowej zarobki są dużo wyższe, różnice sięgają nawet kilku złotych na godzinę. My, nie dość, że jesteśmy na szarym końcu, to jeszcze, ze względu na rosnącą inflację, cały czas ubożejemy. Ludzie odchodzą do innych firm, z pracy rezygnują specjaliści, m.in. ustawiacze maszyn oraz pracownicy biurowi – podkreśla przewodnicząca zakładowej „S”.

Rozmowy na temat podwyżek płac w spółkach Primy są prowadzone z pracodawcą od listopada zeszłego roku. W tym czasie strony spotkały się cztery razy, ale żadne ze spotkań nie przyniosło rozstrzygnięć. – Strona związkowa przygotowała kilka różnych propozycji rozwiązań płacowych, ale pracodawca praktycznie się do nich nie odniósł. Z jednej strony twierdzi, że chce rozmawiać, a z drugiej postępuje zupełnie inaczej – dodaje Agnieszka Marcińska.

Firmy Prima Sosnowiec Complex Plastic Systems i Prima Sosnowiec Advanced Plastic Technologies produkują plastikowe komponenty samochodowe. W obydwu zakładach zatrudnionych jest w sumie ok. 600 osób.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0