Solidar Śląsko Dąbrow

Spór zbiorowy w Huhtamaki

15 marca Solidarność ze spółki Huhtamaki Foodservice Poland w Czeladzi wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą w sprawie podwyżek płac. Zdaniem związkowców propozycja wzrostu wynagrodzeń przedstawiona przez pracodawcę w żaden sposób nie odpowiada oczekiwaniom załogi i jest nie do zaakceptowania przez stronę związkową.

– My nasze postulaty płacowe zawsze opieramy o analizę sytuacji ekonomicznej firmy i z naszych wyliczeń wynika, że spółka może podnieść pracownikom zarobki o 300 zł brutto. Tymczasem zarząd zaproponował podwyżkę płac zasadniczych o 80 zł brutto zł i dodatkowo 20 zł brutto dla 20 proc. najlepszych pracowników. Ta propozycja jest absolutnie nie do zaakceptowania, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu sporu zbiorowego – mówi Adam Flakus, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huhtamaki Polska.

Przypomina, że podczas ubiegłorocznych rozmów płacowych strona związkowa zgodziła się na daleko idący kompromis w związku z planami inwestycyjnymi firmy. – Zgodziliśmy się na niewielkie podwyżki, tylko po 100 zł, bo zarząd przekonywał, że trzeba kupić nowe maszyny. Mamy jednak kolejny rok i najwyższy czas, aby spółka zainwestowała również w ludzi. W parze z dbałością o dobry rozwój firmy powinna iść również większa dbałość o pracowników, bo przecież to oni wypracowują zyski przedsiębiorstwa – podkreśla przewodniczący.

Spółka Huhtamaki Foodservice Poland w Czeladzi zatrudnia blisko 400 osób. Zakład produkuje papierowe i styropianowe opakowania jednorazowe.

bea

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.