Solidar Śląsko Dąbrow

Spór zbiorowy w Hucie Pokój

5 października o godz. 14.15 przed bramą główną Huty Pokój w Rudzie Śląskiej pikietować będą jej pracownicy. 4 października w zakładzie rozpoczął się spór zbiorowy. Związki zawodowe żądają podwyżki płac o 300 zł netto dla całej załogi. Zdaniem zarządu wzrost płac nie jest możliwy ze względu na trudną sytuację finansową huty.
 
Decyzję o organizacji pikiety działające w zakładzie organizacje związkowe podjęły 4 października, podczas pierwszego, formalnego spotkania z pełnomocnikiem pracodawcy w ramach sporu zbiorowego. – Pracownicy chcą pokazać swoje niezadowolenie z niskich zarobków. Chcemy też zwrócić uwagę, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni o przyszłość huty – podkreśla Paweł Bąk, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności. 
 
Rozmowy płacowe z zarządem huty na temat podwyżek związkowcy rozpoczęli kilka miesięcy temu. Konieczność wzrostu płac strona związkowa uzasadniała licznymi odejściami pracowników z zakładu. – W ostatnich miesiącach z pracy w hucie rezygnuje coraz więcej ludzi. Odchodzą zwłaszcza wysokiej klasy fachowcy, obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy – informuje Paweł Bąk. 
 
W odpowiedzi na postulaty strony społecznej zarząd huty stwierdził, że podwyżki nie są możliwe ze względu na zadłużenie zakładu. Ale jak informuje Paweł Bąk, podczas spotkań ze związkowcami pracodawca przedstawiał sprzeczne informacje dotyczące kondycji finansowej firmy. – Raz twierdził, że długi huty wynoszą 100 mln zł, innym razem, że 294 mln zł. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu sporu zbiorowego i zażądaliśmy podwyżki płac o 300 zł dla każdego pracownika. Przez pełnomocnika zarządu będziemy domagać się rozmów o podwyżkach już nie z kierownictwem huty, lecz z jej właścicielem – wyjaśnia wiceprzewodniczący. 
 
Od właściciela strona związkowa oczekuje też gwarancji, że produkcja w hucie nie zostanie wygaszona. – Spodziewaliśmy się, że nowy właściciel będzie inwestował w zakład, że postawi na jego rozwój. Tymczasem coraz częściej huta ma problemy z dostawami wsadu. Nie wiemy, czy to nie celowe działanie, zmierzające do jej zamknięcia – podkreśla Paweł Bąk.
 
Należąca do Grupy Węglokoks rudzka Huta Pokój zatrudnia ponad 1000 pracowników. Produkuje m.in. blachy i konstrukcje stalowe.
 
bea
źródło foto: commons.wikimedia.org/MacQtosh
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *