Solidar Śląsko Dąbrow

Solidarność z kierowcami

Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności przeprowadzili w piątek pikietę przed siedzibą spółki Norbert Dentressangle Polska w Mysłowicach. Akcja była wyrazem poparcia dla 350 kierowców z oddziału tej firmy w Płotach w woj. lubuskim, którzy od blisko dwóch tygodni prowadzą strajk, walcząc o poprawę warunków pracy i płacy.

– Przyszliśmy tutaj, żeby pokazać kolegom z Płotów, że nie są sami w swojej walce i że wspiera ich cała Solidarność. Jako członkowie związku nie możemy przyglądać się tej walce obojętnie. Chcemy, żeby szefowie firmy wiedzieli, że nie zostawimy naszych strajkujących kolegów samych i będziemy ich wspierać  – mówił podczas pikiety wiceprzewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Mirosław Truchan. Podkreślił, że kierowcy zatrudnieni w spółce Norbert Dentressangle w Płotach byli gotowi do ustępstw, zredukowali nawet swoje żądania, ale pracodawca nie chciał z nimi rozmawiać. – To nie zmieniło postawy pracodawcy, w dodatku zaczął straszyć pracowników zwolnieniami za to, że domagają się respektowania swoich praw. Dlatego nasi koledzy rozpoczęli strajk generalny – dodał Mirosław Truchan.

W proteście przed mysłowicką siedzibą firmy wzięli udział związkowcy z zakładów z branży motoryzacyjnej m.in. Opla, spółek Nexteer i Bitron, górnicy z KWK Brzeszcze i KWK Piast oraz przedstawiciele Regionu Podbeskidzie.

Spór zbiorowy o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy w ND Polska Sp. z o.o. rozpoczął się w lipcu 2011 r. Ponieważ pracodawca unikał negocjacji, 15 grudnia związkowcy przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Z powodu braku rokowań i zastraszania pracowników zwolnieniami za udział w proteście 2 stycznia rozpoczął się bezterminowy strajk. Protest pracowników ND Polska poparło w specjalnym stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Kierowcy mają też poparcie związkowców zatrudnionych we francuskiej centrali firmy ND oraz ND Logistics w Belgii

Norbert Dentressangle to francuska firma logistyczna zajmująca się transportem i jego organizacją. Posiada 162 lokalizacje w 11 krajach. Zatrudnia ponad 26 tys. pracowników.

Dodaj komentarz