Solidarność z KHW wnioskuje o nadzwyczajne posiedzenie WRDS

Solidarność z Katowickiego Holdingu Węglowego zwróciła się do przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach o zwołanie w trybie pilnym nadzwyczajnego posiedzenia WRDS. Ma to związek z fiaskiem kolejnej rundy negocjacji pomiędzy stroną społeczną a zarządami Katowickiego Holdingu Węglowego SA i Polskiej
Grupy Górniczej w sprawie połączenia obu spółek. Negocjacje są prowadzone w obecności kierownictwa Ministerstwa Energii.

– Strony rozmów znalazły się negocjacyjnym pacie. Niesie to ze sobą bardzo poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne.  Wśród załóg kopalń KHW narasta niepokój o miejsca pracy i o przyszłość firmy, która według oceny resortu energii może wkrótce stanąć przed widmem upadłości. Te niepokoje mogą się wkrótce przekształcić w konflikt społeczny, który jeszcze bardziej utrudni, a wręcz może uniemożliwić osiągnięcie porozumienia w sprawie planowanych przekształceń – napisali w wystąpieniu do przewodniczącego WRDS Marka Zychli przedstawiciele Solidarności z KHW.

– Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach nieraz dała dowód, że jest skutecznym forum dialogu, które potrafi rozwiązywać nawet najostrzejsze konflikty przy stole rozmów i
w duchu porozumienia. ZOK NSZZ Solidarność ma nadzieję, że i tym razem WRDS pomoże przerwać negocjacyjny pat w sprawie fuzji KHW i PGG, i doprowadzić do zawarcia porozumienia stron – podkreślili reprezentanci holdingowej Solidarności.

ny
źródło foto:commons.wikimedia.org/Monisiołek/CC BY-SA 3.0